Вести
19. 06. 2013.
РТВ-у треба помоћ, наплата претплате на историјском минимуму
Наплата претплате за медијске сервисе је на историјском минимуму што је изазвало озбиљне проблеме у раду тих медијских кућа.
Проблеми су посебно изражени у војвођанском јавном сервису који, за разлику од РТС-а, није добио помоћ државе како би превазишао период до октобра када би финансирање требало да постане буџетско.
В.д. генералног директора РТВ Срђан Михајловић упозорава на веома тешку финансијску ситуацију у кући.
"Имамо пад претплате који је на историјском минимуму и то је нешто што значајно отежава процес производње. Нормално је да смо се, пре свега, фокусирали на то да проблем разрешавамо унутар куће и да ту пронађемо ресурсе којима бисмо одговорили на ову кризну ситуацију", најављује Михајловић.
Он каже да ће РТВ кампањом "Сачувајмо наш јавни сервис" покушати да утиче на свест грађана да испуне своју законску обавезу, док нови закон не каже другачије.
РТВ
"Било је логично да људи престану да плаћају претплату, ако претходно није уведен нови систем који неће ићи у корист независности јавног сервиса", сматра потпредседник НУНС-а Драган Јањић.
Он истиче да је "сасвим логично очекивање да ће људи из владе настојати да за тај новац добију оно шта желе, односно да утичу на уређивачку политику".
Као посебно лоше Јањић види то што влада има различите аршине према два јавна сервиса.
"Потпуно је нелогично да републички јавни сервис добија помоћ из буџета, а да војвођански не добија ништа. Поставља се, такође, питање на основу чега се то добија из буџета. Дакле, то је ад хок новац. Такав новац је, такође, средство утицаја на уређивачку политику", оцењује Јањић.
Слично размишља и шефица Одељења за медије београдске мисије ОЕБС-а Драгана Николић Соломон, која подсећа да је "стабилно финансирање медијских јавних сервиса европска вредност".
"Било би препоручиво да држава обезбеди стабилно и довољно финасирање двају јавних сервиса, а будући модел не би требало да утиче на њихову оперативну и финасијску независност", каже Соломонова.
Учешће у изради закона о медијима, сарадња са републичким властима и залагање у међународним институцијама да РТВ добије новац за производњу програма једини су начини како Влада Војводине може помоћи.
Не постоје формално-правне претпоставке да покрајинска влада финансијски помогне војвођански јавни сервис, каже секретар за културу и информисање Славиша Грујић.
"Оно што је наш посао је да сарађујемо са републиком, да будемо кооперативни и конструктивни. Није поента у томе да се свађамо са републиком, то се, коначно, и не дешава, бар не у мом ресору. Одавде не постоји начин да се финасира РТВ. Никако!", каже Грујић.
Први човек РТВ-а Срђан Михајловић истиче да неких помака у разговорима са владом око помоћи нашој кући ипак има.
"Имам наговештаја да ће се то, ипак, догодити зато што је та ствар у оквиру процедуре саме владе, тако да се надам да ће тај одговор бити у функцији и у складу са оним што припада Радио- телевизији Војводине", истиче Михајловић.
Помоћник министра задуженог за медије Драган Коларевић раније је најавио да ће претплата бити укинута у октобру.
Спекулише се да владајућа коалиција у склопу договора око антикризних економских мера тражи начин да пронађе наводних осам милијарди динара, колико би се издвајало за два јавна сервиса - шест за РТС и две за РТВ.
Коментари (1)
Остави коментар19.06.
2013.
Прегломазан РТС
Не трећину, већ две трећине треба отпустити из РТС -а. УНС се са овим не слаже јер он штити све новинаре и оне који су то кобојаги.
Одговори