Вести
14. 05. 2025.
Медијска сцена Србије у марту 2025. године
Мониторинг извештај АНЕМ-а за март 2025. године о слободи изражавања, старим и новим прописима и анализом СЛАП тужби.
Тема мартовског Мониторинга медијске сцене било је више и биле су разнолике. Читалац се у Мониторингу може обавестити о подацима међународне агенције Amnesty Internationalу вези с покушајем инсталирања једног од најсофистициранијих и најинвазивнијих шпијунских софтвера Пегазус у мобилне телефоне две новинарке БИРН-а; о састанку који се одиграо у Димитровграду између представника чланова Сталне радне групе за безбедност новинара и представника локалних медија; о кривичној пријави коју је поднело удружење ЦРТА одговорајући на неовлашћено располагање информацијама и документацијом до које се дошло након уласка криминалистичке полиције у просторије већег броја удружења; о налазима из извештаја објављеног на Платформи Савета Европе за заштиту новинарства и безбедност новинара.
Посебне теме Мониторинга биле су: реакције на непримерену изјаву председника Републике Србије упућену дописници РТС-а из Ниша, подршка студентском протесту из редова запослених у том медију, критика усмерена на извештавање њихове информативне редакције, на крају и двадесетдвочасовна блокада јавног сервиса.
И током марта, о чему је у Мониторингу било речи, новинари и медији трпели су притиске и нападе. Немања Шаровић био је приведен док је за КТВ обављао репортерски посао из Пионирског парка. Током извештавања из истог парка, непознати мушкарац наложио је новинару ТВ Н1 Миодрагу Совиљу да се удаљи. На мети се нашао и новинар БИРН-а Саша Драгојло, који је снимао комешање међу грађанима који су протестовали испред штанда Српске напредне странке.
Притиске су трпели новинари који су извештавали са протеста у Новом Саду, селу Велики Извор, Зрењанину и Сремској Митровици. Екипа ТВ Н1 била је засута увредама. Жарку Богосављевићу и новинарки Бранкици Матић покушали су да отму телефон. Новинара Гласа Зајечара Миљка Стојановића физички су напали. Дијану Шћекић, новинарку и главну уредницу Озон медија из Сремске Митровице, вређао је непознати мушкарац. Јован Његовић Дрндак, уредник фотографије листа Зрењанин, био је спречаван да снима протест.
Као и у претходном периоду, ТВ Н1 била је на мети разних удараца. Новинаре су детаљно претресали на уласку у Народну скупштину Републике Србије. Претње и увреде добили су Енес Радетинац, уредник и новинар ТВ А1 из Новог Пазара, Биљана Рогановић, уредница и новинарка Онлајн преса из Прокупља, Бранкица Станковић, главна уредница Инсајдер телевизије.
Прво основно јавно тужилаштво ,,расветлило” је напад на Вука Цвијића, и то тако што је утврдило да новинара јесте ударио и одгурнуо Милан Лађевић, један од сувласника и издавача провладиних таблоида Српски телеграф и Republika.rs, али да тиме није извршио кривично дело Насилничко понашање, нити било које друго кривично дело за које се гоњење предузима по службеној дужности.
Стално поглавље и овог Мониторинга биле су (не)прилике у којима се налазе новинари који на Косову извештавају на српском језику. Ново поглавље названо је ,,Неетичност на делу”, и посвећено је посети председника Републике Србије, праћеног групом новинара, грађанима Северне Македоније који су после тешке трагедије у Кочанима смештени на интензивној нези у Клиничком центру у Београду.
У Мониторингу се читалац може обавестити и о судбини предлога Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја, мартовским активностима Регулаторног тела за електронске медије и активностима Министарства информисања и телекомуникација у вези са покретањем прекршајних поступака и формирањем комисије за оцењивање пројеката пристиглих на конкурсе за суфинансирање пројеката у области јавног информисања.
О свему томе можете прочитати у Мониторингу медијске сцене у Србији за март 2025. године.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.