Вести
06. 06. 2013.
Академици и фармери
Пре неколико дана у новинама је осванула вест да су на предлог једног члана САНУ академици покренули (или намеравају да покрену) забрану ријалити програма у Србији.
Овакви ТВ садржаји су штетни за нацију, па се апелује на власт да се исти забране. Овакав приступ није изненађење јер сте још деведесетих могли чути сличне идеје – везане за тада актуелни турбо-фолк. Данас су ријалити програми у тзв. "патриотској интелигенцији" наследили погубни утицај турбо-фолка који је тровао главе нашој наивној и поводљивој омладини. У оба случаја, народ, публика, или гледаоци, посматрају се као пасивни конзументи који нису у стању да разлуче шунд од квалитетне културе, па је сврха власти да путем забрана ствара укус народа.
Друга премиса која се понавља, а везана је за САНУ, односи се на арбитрирање пожељних и непожељних културних образаца. Својевремено је турбо-фолк дошао на удар због источњачког (техеранског, малоазијског, турског, муџахединског…) призвука. Наш мелос, оно наше нежно "Ој Мораво..." сматрало се угроженим под налетом антисрпских зурли и тапана. Данас је тако са ријалити програмима – којима се, руку на срце, може пронаћи хиљаду мана, али поново се штити тај наивни гледалац, та исконска српска табула раза, која ће поводљиво сатима блејати у Екрема (опет тај оријент), Станију или неког трећег. Биће тако и са "Великим братом" и свим његовим будућим укућанима.
Стриктно поштовање правила, емитовање после поноћи, ограничено рекламирање и забрана продуцт плацемента – имала би исти ефекат на ријалити програме, али би добит поново била двострука.
Прво: у главним ТВ терминима не бисмо имали ријалити програме, нити њихове репризе. Они би остали, што у свету и јесу, ТВ програми за ноћне фанатике, који ће уз ТВ програм слати СМС поруке у потрази за слободним деwојкама, или напуцаним (фем или нефем) батицама.
Телевизије које своје програме већ одавно планирају према заради од маркетинга, у року од месец дана би скупе ријалитије саме баталиле.
Уколико би заиста санкционисали експлицитан језик, агресивне садржаје или порнографију, уместо благих опомена, цоктања и претњи прстићем, ствар би била још бржа.
Други: неупоредиво важнији резултат била би порука која је послата јавности.
Уместо ауторитарне забране, у коју је инкорпориран и националистички културни образац о пожељним и непожељним садржајима, добили бисмо област друштвеног живота која је дефинисана и уређена, а тиме и лишена могућности да буде извор манипулације. Само, немогуће је у програму регулисати ријалити-шоу, а дозволити исти ниво агресивности, примитивизма или политичког маркетинга у, рецимо, информативним програмима.
Последица би била паника међу ТВ емитерима, јер данас комерцијалне телевизије практично не производе сопствене емисије. Питање гласи: шта би онда телевизије уопште емитовале гледаоцима наученим да им телевизор буде укључен готово пет часова дневно. Да ли ће САНУ по истој логици затражити укидање "Сулејмана", јер шири неистине о отоманској владавини над балканским народима. Управо је "трансфер" ове серије вредан, наводно, 1,3 милиона евра, а најава нове ТВ станице на упражњеној фреквенцији "Авале" показује око чега се данас планира програмска шема.
Већ се јављају идеје о серији "Душан Силни" где би се на сличан начин приказало житије цара Срба и Грка!
Ех, да је било пара, па да смо направили десет епизода о Константину Магнусу!
Па да проговори по нишки.
Да се разумемо, нисмо само ми, ни само наши академици, опседнути заштитом националног идентитета пред туђинским ТВ садржајима. На Хисторy каналу се приказује највећи хрватски ТВ пројекат "Хрватски краљеви" где неки научници тумаче тисућљетњу хрватску ТВ хисторију. Невероватно је што је и данас у приказима те Хрватске около – терра инцогнита. Нигде комшија, да не кажем Срба, па би готово надреалистички деловало да тај наш ТВ Душан Силни сретне неког хрватског жупана или краља. Да иронија буде већа, серија је снимана у околини Книна и залеђу Далмације, где Срба више готово да нема после Олује. ТВ аутизам, тако то изгледа када историчари, хисторичари или национални радници уређују ТВ програме. Уместо ријалити програма – појави се Константин у разним облицима и појавним формама.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.