Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Шта значи то што министар Братина тражи да се запослени у РТС-у "идеолошки диференцирају"?
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

29. 04. 2025.

Извор: danas.rs

Шта значи то што министар Братина тражи да се запослени у РТС-у "идеолошки диференцирају"?

Нови министар информисања и телекомуникације сваким даном све више изненађује.

Борис Братина откако је предложен за министра надлежног за медије најпре је био "и сам изненађен", да би у недељу изјавио да је пред њим "страховита количина закона коју мора да савлада, што га чини несигурним на почетку мандата, али да верује да ће успети.

Међутим, то га не спречава да "уређује" Радио телевизију Србије, коју студенти блокирају већ две недеље.

Како је рекао, не мисли да ће потенцијално расписивање новог конкурса за чланове Савета Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ) "окончати кризу испред РТС-а".

"Они који протестују испред РТС-а, који, како кажу, блокирају, они су на погрешној адреси, пошто се РЕМ налази на другој адреси. Типична талачка ситуација - ви ухватите једног, а од другог тражите нешто друго. Ја тако видим протест испред РТС-а", казао је Братина у недељу за телевизију Пинк.

Он је открио да су министри добили писмо од директора РТС-а, у коме наводи како не могу да раде, како је програм доведен у питање, али не наводи због чега је таква ситуација. Додао је да РТС унутар себе мора да изврши "идеолошку диференцијацију".

"Да виде да ли су РТС или су заправо исто што и побуњеници. Када то буду урадили, онда ћемо бити начисто с тим шта је РТС", истакао је министар информисања, додајући да не сме да се дозволи да РТС "падне у руке блокадера" и да неко почне да емитује програм "јер би то био знак државног удара или преврата".

- Министар Братина је лако ускочио у вештачки свет Вучићевих медија у којем РТС не крши законе и сасвим нормално информише грађане, у којем то РЕМ противзаконито не постоји и није неки велики проблем, а постоје, ето и "поједине примедбе" на суфинансирање медија.

У том свету не постоји ништа од дугог списка разлога због којих Србија кључа, па ни разлози за блокаду РТС-а. То је забрињавајуће без обзира да ли се човек претвара да све то не зна, пошто није ни глуп ни необразован, или стварно мисли да је сва та медијска олигархија у ствари баш добра ствар. За њега и Вучића је свакако добра, наравно. Једино што то грађани Србије више једноставно не желе - каже за Данас новинар Бранко Чечен.

Он подсећа да државни удар, који министар помиње, по дефиницији може да почини само државни орган.

- Дакле није државни удар што председник, влада, парламент и тужилаштва крше устав, али би, по министру, био државни удар ако се грађани, који плаћају РТС, побуне и успеју да издејствују да јавни сервис ради свој посао како треба?

Државни удар по дефиницији може да почини само државни орган. Студенти и грађани то наравно нису, али свакако имају право на грађанску непослушност ако државни органи не обављају своју функцију. Министар, према томе, мисли да су он и остали министри разлог постојања Србије, а не њени грађани, што смо од отвореног подржаваоца Владимира Путина, којем десетине оних новинара који нису убијени, труну у затворима, могли и да очекујемо - наводи наш саговорник.

Осврћући се на изјаву министра да РТС мора прво на изврши "идеолошку диференцијацију" Чечен каже свака идеологија мора да буде потпуно одсутна из професионалног новинарства.

- Подстицање запослених у РТС-у да се "идеолошки диференцирају" је директан напад на професионално новинарство, што би било дубоко деструктивно и да је то изрекао професор филозофије, али он је сада министар културе и информисања и чини се да има много више тога да савлада осим те "страховите количине закона".

Основе новинарства и Кодекс новинара Србије, на пример - истиче Бранко Чечен.

Истовремено, Слободан Ћирић, потпредседник Удружења новинара Србије (УНС) подвлачи да РТС не сме да падне ни у чије руке и да Јавни сервис мора да буде сервис грађана и служи искључиво јавном интересу.

- Јавни интерес не подразумева, било какву "идеолошку диференцијацију" у његовом функционисању било каква "идеологија", осим истине, не сме да има место у уређивачкој политици РТС-а . И ја сам изненађен тиме што је министар био изненађен предлогом да буде министар. Вероватно нас има још изненађених, али кога је брига за нас, изненађене новинаре и новинарска удружења, важно је, изгледа, само да нису изненађени они који су о избору одлучивали… Сад можемо само да пустимо министра да савлада "страховиту количину закона" из ове бранше. Мислили смо да је то морао бити предуслов да би се уопште кандидовао за ову функцију, али, гле изненађења, преварили смо се - наводи Ћирић.

Како каже за Данас Слободан Првановић, научни сарадник Института за физику, и кандидат за члана УО РТС-а, министар "Батина", као и остали лојалисти у Влади изабрани са искључивим задатком да одрже на власти српског Нерона.

- Његов задатак је да не дозволи ослобађање РТС-а јер би то, неминовно, довело до пада овог режима. Студенти и побуњени грађани не желе да окупирају РТС, већ да га ослободе од окупације - истиче Првановић, додајући да јавни сервис годинама не обавештава грађане на објективан и потпун начин.

Према његовом мишљењу, никакав критички однос према носиоцима власти не постоји, што је обавеза сваког медија који поштује новинарски кодекс и законе.

- Јавни сервис треба да има корективну улогу у свом односу према власти, а не полтронску, какву годинама практикује. Проблем у коме смо додатно је тежи јер се на челу окупационе власти налази особа којој и само одсуство простачке глорификације, какву има на режимским медијима, доживљава као тежак ударац. Зато жели да се, преко "Батине", и обрачуна са недовољно удворичким новинарством на РТС-у и, још више, по сваку цену спречи трансформацију РТС-а у прави Јавни сервис.

Укратко, код нас важи изрека: Батина је из Ћациленда изашла - наглашава Првановић.

Подсетимо, Коалиција за слободу медија оценила је да биографија, јавне изјаве и политички ангажман Братине га "јавно дисквалификује" за функцију министра, те да давање ресора информисања особи која је палила заставу Европске уније и јавно претила учесницима Прајда, шаље поруку не само домаћој јавности, већ и међународној заједници да се Србија удаљава од европског пута и вредности демократског друштва".

Познат је и по екстремистичким ставовима и таргетирању грађанских иницијатива и новинара, а на мети његових критика били су и студенти и Београдски универзитет.

"Уопште не сматрам да су студенти, нажалост, било какав важан ту политички фактор. Они су напросто нахушкани од стране професора да то раде. То није ни први пут, тога је било и раније али ово је сада превазишло сваку меру својом организацијом. Мислим да ће последице овога бити дуготрајне и велике. Београдски универзитет ће имати проблема са егзистенцијом, он је одговаран на своје елементарне обавезе и очигледно да његово руководство мора да се мења", изјавио је крајем марта Борис Братина.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси