Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Суд: Смена Савета РЕМ-а била у складу са Уставом
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

11. 04. 2025.

Аутор: Даница Ђокић Извор: Цензоловка

Суд: Смена Савета РЕМ-а била у складу са Уставом

Иницијатива бившег сазива Савета РЕМ-а да се оцени уставност те одредбе закона је неприхватљива, закључио је Уставни суд. Чланови Савета су у иницијативи тврдили да њихова смена пре истека мандата представља дискриминацију.

Десет месеци након што су чланови бившег Савета Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ) тражили од Уставног суда да оцени уставност одредбе новог Закона о електронским медијима (ЗЕМ), која је наложила смену тог сазива – суд је одбацио ову иницијативу.

Према новом ЗЕМ-у, члановима тадашњег Савета мандат је трајао још годину дана од ступања на снагу овог закона, тј. до 4. новембра 2024. године.

Уставни суд оценио је да је тих годину дана „транзициони период”, тј. да је тако уређен „прелазни режим” за наставак, односно престанак мандата чланова Савета који су изабрани по старом закону.

То, како се наводи у одлуци суда, није нови разлог за престанак функције, већ омогућавање периода да се до истека старог изаберу нови чланови Савета, у складу са новим законом.

Веће Уставног суда констатовало је и да правни положај Савета није измењен новим ЗЕМ-ом, али да су услови за избор чланова „и по обиму и по садржини знатно шири” од оних у старом закону.

Суд наводи и да нови ЗЕМ прописује и разлоге због којих неко лице не може бити члан Савета, као и да је трајање мандата другачије утврђено.

У одлуци суда истиче се и да Народна скупштина и Скупштина Аутономне покрајине Војводина више не могу предлагати кандидате за чланство у Савету, те да скупштински одбор за информисање, који је некада имао својство предлагача, сада има „административно-техничку улогу у поступку избора чланова Савета”.

На шта се жалио Савет?

У иницијативи Савета РЕМ-а, о којој је Цензоловка раније писала, чланови су навели да би њихова смена пре истека мандата била дискриминација и да им се тиме „ускраћује вршење јавне функције под једнаким условима”.

Чланови су тврдили и да није јасно објашњен општи интерес који оправдава њихову смену.

Одредба Закона о смени тадашњег Савета проистекла је из договора медијске заједнице са представницима власти и међународних организација, а као последица незадовољства вишегодишњим проблематичним радом Савета.

У складу са новим законом, мандат је тадашњем сазиву истекао 4. новембра 2024, али нови већ пет месеци није изабран.

Скупштински Одбор за културу и информисање пробио је законски рок и расписао позив за нове чланове са четири месеца закашњења.

Иако је требало да буде завршен до краја 2024, процес избора и даље траје, те Србија функционише без тела које регулише простор електронских медија.

Због неправилности, незаконитости и дискриминације током процеса, седам кандидата повукло је кандидатуре, чиме је више од пола категорија остало без два кандидата од којих Скупштина бира по једног за чланство у Савету.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси