Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Новинарима Гласа Америке и Радија Слободна Европа пријети депортација из САД-а након истека радних дозвола
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

04. 04. 2025.

Извор: Медија Центар Сарајево, РСФ

Новинарима Гласа Америке и Радија Слободна Европа пријети депортација из САД-а након истека радних дозвола

Тридесет седам организација захтијева од Конгреса да заштити новинаре Гласа Америке и Радија Слободна Европа.

Тридесет седам организација, укључујући Репортере без граница (РСФ), Комитет за заштиту новинара (ЦПЈ) и Article 19, упутило је писмо члановима америчког Конгреса са захтјевом да заштите новинаре који су радили за медије финансиране путем Америчке агенције за глобалне медије (УСАГМ), као што су Глас Америке (ВОА), Радио Слободна Азија (РФА) и Радио Слободна Европа/Radio Liberty (РФЕ/РЛ).

Организације траже од Конгреса да хитно дјелује како би заштитио новинаре којима сада пријети затвор, депортација или повратак у земље у којима су изложени озбиљном прогону.

Најмање 84 новинара УСАГМ-а, који бораве у САД-у на радним визама, суочавају се тренутно с могућом депортацијом у земље гдје им пријети кривично гоњење и узнемиравање. РСФ наводи да је најмање 15 новинара из РФА и осам из ВОА поријеклом из Бјелорусије, Камбоџе, Кине, Хонг Конга, Русије и Вијетнама, те да им пријети опасност да буду ухапшени одмах по повратку у своје земље ако буду депортовани.

Ова ситуација настала је након извршне наредбе предсједника Доналда Трумпа од 14. марта, којом је УСАГМ-у наложено да сведе своје активности на минимум, а што је довело до распуштања запосленика Гласа Америке и обуставе финансирања Радио Слободне Европе.

Организације апелирају на Конгрес да изврши притисак на Службу за држављанство и имиграцију САД-а (USCIS) да убрза и да приоритет обради имиграционе апликације и заштитне мјере за новинаре који су радили за медије финансиране од стране УСАГМ-а. Поред тога, тражи се суспензија правила по којем новинарима право на боравак у САД-у истиче 30 или 60 дана након отказа или прекида запослења.

Генерални директор РСФ-а, Thibaut Bruttin, истакао је да амерички Конгрес мора преузети одговорност за заштиту ових новинара и свих медија које финансира USAGM, а које заправо финансира сам Конгрес.

“Ова одговорност није само морална – она произлази из посвећености Сједињених Америчких Држава одбрани принципа демократије и слободе медија”, изјавио је Bruttin.

РСФ је нагласио да је 11 новинара USAGM-а затворено широм свијета – пет у Вијетнаму, двоје у Русији, један у Бјелорусији, један у Азербејџану и двоје у Мијанмару. Неки од њих служе посебно строге казне, попут Shin Daewe, сараднице бурманског сервиса РФА, која је, према наводима РСФ-а, осуђена под лажним оптужбама за “подржавање” тероризма на доживотну казну затвора, која је касније смањена на 15 година.

Организације су позвале Конгрес да дјелује како би се ослободило 11 новинара USAGM-а који су тренутно затворени у иностранству.

 

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси