Вести
02. 04. 2025.
Истиномер: Случај ТВ Информер - регионална фреквенција за масовно кршење закона
Након протеста испред телевизије Информер, студенти у блокади Факултета политичких наука покренули су петицију за укидање градске фреквенције овој телевизији, јер сматрају да се њеним додељивањем озбиљно угрожава слобода медија, непристрасно новинарство и јавни интерес. Ова телевизија је, иначе, за само два месеца од добијања дозволе за регионално емитовање масовно кршила закон, због чега је правни тим Црте против ње поднео 15 пријава Регулаторном телу за електронске медије (РЕМ). Подсећамо да је ТВ Информер добио дозволу на последњој редовној седници Савета РЕМ-а, то јест три дана пре истека његовог мандата. Иако је овај процес био нетранспарентан, бивша председница Савета Оливера Зекић тада је изјавила да је ТВ Информер имао „перфектан елаборат“ и да жели да му неки нови Савет РЕМ-а додели националну дозволу.
У периоду од 21. новембра прошле године до 28. јануара, ТВ Информер је у информативним емисијама свакодневно грубо кршио законске обавезе.
Ангела Трајић из Правног тима Црте објашњава да се прекршене одредбе Закона о електронским медијима односе на забрану говора мржње, обавезу поштовања људских права, нарочито достојанства личности, поштовања права на приватност, обезбеђивања разноврсности, односно плурализма садржаја и обавезе очувања ауторитета и непристраности суда.
Говор мржње и повреда достојанства личности, како наводи, највећим делом били су усмерени према студентима који организују блокаде и студентске протесте, као и против професора и активиста који их у томе подржавају.
Током наведена два месеца студенти, професори и активисти називани су „хулиганима“, „антисрбима“, „људима са психијатрије пуштени да шетају“, „усташама“.
У гостовању 28. јануара гост емисије Војислав Шешељ чак је оправдавао напад бејзбол палицама на студенте у Новом Саду, у ком је једна студенткиња задобила тешке повреде у пределу главе. Будући да је водитељка емисије одобравала и подстицала говор мржње, Шешељ је рекао да су могли да их нападну и оружјем:
„Странка је овог пута имала обезбеђење. Обезбеђење је имало бејзбол палице. А могло је имати пиштоље, ако су имали чланове са дозволом да носе оружје могли су имати пиштоље да бране имовину странке и од хулигана и лопова“, рекао је тада лидер радикала.
Међутим, стручна служба РЕМ-а оценила је да у Шешељевој изјави није било повреде закона.
Грубо кршење људског достојанства и права на приватност забележена је неколико дана раније, 19. јануара, када су на ТВ Информеру приказани пасоши четворо држављана Хрватске, који су у том тренутку боравили у Београду.
Војислав Шешељ назвао их је „шпијунима“ и „припадницима хрватске обавештајне службе“, оптужујући их да инструишу „антисрпске“ демонстрације широм Србије. Гледаоци су тада јасно могли да виде фотографију, број пасоша, датум рођења и лични потпис држављана Хрватске. Фотографије су биле зумиране како би се боље виделе, а водитељка емисије их је коментарисала заједно са Шешељем.
Трајић каже да веома забрињава чињеница да је ТВ Информер, објављујући податке хрватских држављана, допринео стварању мржње и подстицању насиља према тим особама због њиховог личног својства, које је могло да резултира угрожавањем њихове безбедности, поготово имајући у виду да је откривена њихова адреса у Београду.
„Дакле, ово смо пустили што се тиче Д. који је смештен овде у хотелу ‘Нобел Вест’ и коме сам узео личне карактеристике и шта пише, како пише и по ком задатку и све остало. Међутим, има ту још неких Хрвата који су интересанти“, изјавио је Шешељ 19. јануара.
Мета говора мржње на ТВ Информеру често су били и представници опозиције и правосуђа, тачније јавно тужилаштво и судије, због њиховог поступања у случају пада надстрешнице у Новом Саду и хапшења високих јавних функционера.
Представници опозиције представљени су као да желе да „муче, а затим да ликвидирају, односно убију сина и брата председника Вучића – Андреја и Данила“, затим као „фашисти који личе на Мусолинија“ и „људи који би да убију и који се поносе својим убилачким претњама“.
Судије и јавни тужиоци таргетирани су као „стока правосудна“, „жути олоши“, „банда усташка, покварена, антисрпска најгора“, „стока безрепа“, а водитељ емисије и главни уредник ТВ Информера Драган Ј. Вучићевић упутио им је 21. новембра и погрдне речи: „Нану ли вам, нану покварену“.
Правни тим Црте утврдио је да се ТВ Информер према свим темама о којима је извештавао, а оне су се највише односиле на тренутну политичку ситуацију, односио изузетно необјективно, дајући медијски простор само једном мишљењу и у потпуности занемарајући обавезу поштовања плурализма мишљења, која је предвиђена законом и подзаконским актима.
Случај ТВ Информер, каже Ангела Трајић, указује на то да је цена неблаговременог именовања новог Савета РЕМ-а, састављеног од чланова са интегритетом, изузетно висока. Последице непостојања функционалног регулатора су, према њеним речима, континуирано емитовање садржаја којим се крше законске обавезе медија, пре свега одредаба о забрани говора мржње и обавезе поштовања људских права.
Према Закону о електронским медијима, пружалац медијске услуге дужан је обезбеди слободно, истинито, објективно, потпуно и благовремено информисање, а регулатор се стара да се у свим програмским садржајима поштују достојанство личности и људска права, као и да програмски садржај не садржи информације којима се подстиче, на отворен или прикривен начин, дискриминација, мржња или насиље по било ком основу.
На кршење закона, међутим, нема ко да реагује јер Србија нема Савет РЕМ-а скоро пет месеци. Наиме, због кршења низа одредаба закона током самог процеса предлагања кандидата, а затим и њихове елиминације, седам независних кандидата повукло је своје кандидатуре, па ће, по свој прилици, процедура морати да се поништи и почне изнова.
Лист Информер је међу дневним новинама које најчешће крше Кодекс новинара Србије, а његов власник Драган Ј. Вучићевић више пута је новчано кажњен због вређања. У другој половини 2024. године овај таблоид је прекршио кодекс 1.314 пута у 805 текстова, највише преношењем нагађања и непроверених информација, показује мониторинг Савета за штампу. |
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.