Вести
27. 03. 2025.
РТС не сме да буде плен: Да ли јавни сервис треба поделити између власти и опозиције?
Идеја да РТС треба поделити између власти и опозиције, коју је изнео доктор политичких наука и аналитичар Младен Мрдаљ, није наишла на позитивне реакције саговорника Данаса. Сматрају да је неприхватљива, чак и бесмислена и да не би донела побољшање у извештавању тог јавног медијског сервиса.
Како натерати политичаре да смање притисак на телевизије како би и новинарима било лакше, Мрдаљ у тексту објављеном у Данасу, наводи да за почетак није уопште потребно да избори буду поштени.
“Битно је да на њима владајућа коалиција нема више од 189 посланика у Скупштини. Након избора, формира се Скупштина. Скупштина већином гласова бира Владу. Посланици скупштинске већине су они који су гл<асали зс избор Владе. Посланици опозиције су они који нису. Посланици већине бирају уредника РТС 1. Потом се већином гласова унутар опозиције бира уредник РТС 2”, навео је, између осталог, Мрдаљ.
На РТС 2 би се, како је додао, видело како то може да буде уљудније и културније, а све под логом РТС-а.
„Тај лого РТС-а је битан људима који сматрају да је државна ТВ ипак „државнија“, па је самим тим „ближа истини“ или бар има већи ауторитет. Тако би се створила равнотежа страха и конкуренција и међу партијама и међу телевизијама. Самим тим би и новинари били далеко слободнији, јер би увек могли да се побуне ако их неко притиска, пошто би конкурентске телевизије једва дочекале да им дају платформу као сведоцима да су „оне друге ТВ у ствари партијске слуге““, навео је Мрдаљ.
Сматра да би у таквој атмосфери, медијске равнотеже свакој власти било теже да спроводи медијски линч против неподобних судија, тужилаца, полицајаца, лекара, и других, јер би они увек могли доћи на РТС 2 и допрети до тог процента гласача који својом необавештеношћу олакшавају скупштинску већину владајућим партијама.
„У крајњем случају, не би било горе него сада, а врло вероватно би било боље“, истакао је Мрдаљ.
Потпредседник Удружења новинара Србије Слободан Ћирић каже да донекле може да разуме практичност предлога да се РТС подели на део који ће контролисати власт и део који ће контролисати опозиција, али да му је са становишта струке којом се бави и новинарског удружења којем припада, тај предлог је потпуно неприхватљив, чак бесмислен.
– Неприхватљив је и бесмислен због тога што би се у случају такве поделе с правом могло поставити питање да ли то значи да би новинари једног дела јавног сервиса требало да „навијају“ за власт, а другог за опозицију!?! Суштина новинарства није у служењу власти или опозицији, већ у трагању за истином и критичком праћењу онога што је од јавног интереса, независно од било које власти и од било које опозиције. Свестан сам колико је то у Србији тешко, али то не значи да се не треба борити за медијске слободе упркос притисцима са свих страна – истиче Ћирић за Данас.
Јавни сервис се, како додаје, и зове тако зато што треба да служи народу и истини, а не власти и опозицији.
– Уместо поделе, морамо се борити да у јавном сервису раде истински професионалци који струку неће подредити политици, који ће бити новинари, а не друштвено-политички радници. И све ово је снажно повезано и зависно од дубоких системских промена које су неопходне, а које далеко надилазе само питање судбине јавног сервиса – додаје он.
Слободан Првановић, научни сарадник Института за физику, и кандидат за члана УО РТС-а каже да “РТС не сме да буде плен”.
– Потпуно сам против такве идеје. Јавни сервис не сме да буде плен који се дели између власти и опозиције, макар био подељен на равне части. То би, евентуално, било само незнатно побољшање извештавања РТС-а, а свакако не оно што мора да се постигне, а што је рад РТС–а у складу са највишим стандардима новинарског кодекса уз стриктну и потпуну примену свих законских одредби – наводи Првановић за Данас.
Наглашава да уколико се сада налазимо у периоду темељне реформације друштва, онда никако не смемо да се опредељујемо за нека “склепана” компромисерска незаконита решења.
Са друге стране, Ђорђе Вукадиновић, уредник Нове српске политичке би подржао све што би помогло нормализацији.
– Искрено, не допада ми се та идеја. А не мислим ни да је превише реална, нити видим како би се технички спровела. Али, уколико би то био резултат неког ширег компромиса, спреман сам да подржим све што би могло допринети каквој-таквој нормализацији ситуације – наводи Вукадиновић за Данас.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.