Вести
21. 02. 2025.
Претреси и хапшења на више локација у Нишу, истрагом обухваћена и Драгана Сотировски
Управа криминалистичке полиције је по налогу Вишег јавног тужилаштва у Нишу почела са претресима и привођењима осумњичених на више локација у Нишу у наставку акције против корупције, незванично сазнаје РТС.
Истрагом је обухваћена и бивша градоначелница Ниша и садашња уредница дописништва Радио-телевизије Србије (РТС) Драгана Сотировски, незванично сазнаје РТС.
Портал Нова.рс пише да се рад бивше градоначелнице Ниша истражује поводом извештаја Државне ревизорске институције о јавним набавкама које су спровођене за њеног мандата.
Више јавно тужилаштво у Нишу је још у септембру прошле године формирало предмет након што је Државна ревизорска институција установила неправилности у управљању буџетским средствима, а у вези и са ангажовањем приватних фирми Водомонтери и Сим пук градња преко Штаба за ванредне ситуације.
Фирме Водомонтери из Лалинца и Сим пук градња из Малошишта добиле су за две године скоро пет милиона евра за радове на водоводу и канализацији у Нишу преко Штаба за ванредне ситуације и без тендера, а Државна ревизорска институција утврдила је да ти послови уопште нису били хитни те да није било основа да се не поштује Закон о јавним набавкама. Наводно су од ових послова Водомонтери приходовали укупно око 189,3 милиона, а Сим пук градња око 386,3 милиона динара, пише Нова.рс.
Како се сумња, те фирме су ангажоване без тендера јер би градоначелница Драгана Сотировски као командант Штаба за ванредне ситуације имала право да прогласи ванредну ситуацију у деловима града, што би јој давало право да одмах ангажује ове фирме због хитне потребе отклањања таквог стања, па би уместо да распише јавну набавку, ангажовала ове две фирме на пословима на градском водоводу или канализацији.
Према Закону, ванредна ситуација се проглашава када су претње или последице катастрофе по становништво, материјална и културна добра или животну средину такве да се не могу решити редовним пословима надлежних. Међутим, из ДРИ наводе да то у конкретној ситуацији није био случај.
„Реч је о континуираној пракси изградње нове и реконструкције постојеће водоводне и канализационе мреже током већ дужег низа година. У прилог томе наводимо да се одмах након завршетка радова укида ванредна ситуација након две године од проглашења“, навела је ДРИ.
ДРИ је у свом извештају навела да је било још ненаменског трошења новца из буџета од кафанских рачуна, од трошења пара грађана по кафанама, преко привремених и повремених послова, услуга консултаната, рачуна за гориво до куповине једног сата „Сваровски“.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.