Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Ради Комазец Кристални трофеј, а „Писмо Тесли“ довело до суза
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

15. 01. 2025.

Аутор: С. Јотић Извор: Јединство

Ради Комазец Кристални трофеј, а „Писмо Тесли“ довело до суза

Рада Комазец, филмом „ Писмо Тесли“ изазвала буру емоција на Конференцији о Николи Тесли у Њујорку у организацији Теслине научне фондације из Сједињених Америчких Држава (САД) и награђена Кристалним трофејом за проширење Тесла клубова у балканском региону и очувању едукативних веза са осталим земљама широм света.

У препуној сали хотела Њујоркер у Њујорку владала је неуобичајена тишина док су се смењивале слике и нарација филма „Писмо Тесли“ , ауторке и списатељице прелепих речи Раде Комазец у замишљеном писму српском генију. Лепши увод у Конференцију о Николи Тесли у Њујорку у организацији Теслине научне фондације није могао да буде.

Езра Поунд је рекао о писању: “ако хоћете добро да пишете морате пронаћи нешто ново, било у стварности било у методи“. Новинарки и литерарном ствараоцу Ради Комазец не недостају ни нове идеје ни нове методе, а ни нове стварност Теслиног завичаја.

У само 15 минута кроз слике и речи приказана је географија, историја, политика, друштво, судбина Теслиног народа и сви догађаји у Теслином завичају од када је отишао из Лике до данашњих дана.

Продукција овог аутовизуелног дела у потпуности је прилагођена теми – замишљеном писму којег прати нарација ауторке. Ова је прича о Теслином народу, Теслином завичају , тешким људским судбинама које је немогуће игнорисати. Истина је темељна одредница овог филма, а синопсис сценарија је поетски модернистички стил, док се у естетској функцији смењују слике Теслиног родног краја. Све је стварно и истинито.

Није то ни измишљени ни намештени ни припремљени догађај, већ фим који пружа могућност најуверљивијег приказа збиље и живота после одласка Тесле у свет. Овде је камера само инструмент ауторкиног ока коју користи само да забележи стварност. Емоција која прати ову филмску причу, односно, замишљено писмо Тесли успева кроз трајање да гледаоце и слушаоце увуче у себе и пробуди у њима најснажније емоције, а неке је довела и до суза.

Емоцију и одушевљење филмом није крио ни Американац проф. др Филип Балдвин који је изјавио да је фим доживео као уверљиво сведочанство о Теслином пореклу, судбини његовог народа, дешавањима од једног века и одао признање ауторки на избору речи и причи која никог не оставља равнодушног. Посебне емоције изазване су код Срба који живе у Америци и којима су искриле сузе приликом смењивања слика и речи у овом кратком филму.

Аутентичност и квалитет филма дочарана је и појавом ауторке у личкој народној ношњи, а поред лепог литерарног изражавања ауторка је овим филмом доказала да је изврстан познавалац историје, Теслиног порекла, краја, обичаја, живота …

Рада Комазец о свом „Писму Тесли“ каже: “Писмо сам написала за десетак минута. Ништа нисам поправљала јер сам га писала од срца, писала сам га као да ће га читати Тесла. Многи га својатају, ките се ” његовим перјем”, а ја сам се само вратила у основну школу девојчице која је била поносна што Никола Тесла припада њеном роду и што је рођен ту где се родила и она, односно ја. Човек без емоција није ништа и не постоји.

За сваког аутора, био он писац редитељ, продуцент најважнији је начин како је прихваћен од публике. Током Конференције прилазили су ми људи и честитали на, како су говорили, нарацији и филму без патетике а снажних емоција – казала је Рада Комазец, истичући да су јој филм већ тражиле одређене продукције и ТВ куће , али да га неће уступити без дозволе Теслине научне фондације, која наградом препозна њен предан и квалитетан рад.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси