Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  EWB: Избор новог Савета РЕМ-а тешко до краја 2024, независност и даље под знаком питања
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

09. 12. 2024.

Извор: EWB

EWB: Избор новог Савета РЕМ-а тешко до краја 2024, независност и даље под знаком питања

Иако представници власти тврде да ће до краја ове године бити изабран нови Савет Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ), стручњаци за медије сумњају да ће се то догодити, пише Еuropean Western Balkans (EWB).

Како објашњавају саговорници EWB-а, поступак за избор је покренут са закашњењем, а питање је и да ли ће нови РЕМ заиста бити непристрасан и независан, имајући у виду праксе из претходног периода.

EWB подсећа да је мандат чланова претходног сазива Савета РЕМ-а истекао 5. новембра. Одбор за културу и информисање Народне скупштине тек је три недеље касније објавио Јавни позив за предлагање кандидата за избор чланова Савета РЕМ-а, иако је према Закону о електронским медијима рок да се то учини био 4. август 2024.

Закон о електронским медијима прописује да предлагачи достављају имена кандидата најкасније 15 дана након што Одбор за културу и информисање објави јавни позив. У овом случају, рок почиње да тече од 29. новембра 2024, када је јавни позив објављен у Службеном гласнику.

Одбор ће потом имати седам дана да објави листе кандидата, и још седам дана за утврђивање коначног предлога кандидата, уколико овлашћени предлагачи доставе више од два кандидата. Са кандидатима из коначног предлога Одбор организује јавни разговор у наредних 15 дана, а потом се избор члана Савета ставља се на дневни ред прве наредне седнице Народне скупштине.

Према Реформској агенди Србије, једна од мера која треба да буде испуњена до краја 2024. односи се и на избор новог Савета РЕМ-а. Рокови који су предвиђени Законом лако могу довести до тога да се овај циљ не испуни до краја године.

Ко све може да предлаже чланове Савета РЕМ-а?

Савет РЕМ-а има девет чланова који се бирају “из реда угледних стручњака из области које су од значаја за обављање послова из надлежности Регулатора”. Чланове Савета бира Народна скупштина, на предлог овлашћених предлача. Мандат чланова Савета траје шест година и они не могу поново да буду изабрани на исту функцију.

Усвајањем новог Закона о електронским медијима 2023, Народна скупштина може само да бира, а не и да предлаже кандидате. Могућност предлагања кандидата одузета је и Скупштини Аутономне Покрајине Војводине, а уведени су нове групе предлагача, уз оне који су постојале и у претходним законским решењима.

Могућност да предлажу по два члана Савета имају: Заштитник грађана, Повереник за равноправност, Повереник за заштиту информација од јавног значаја и заштиту података о личности, универзитети акредитовани у Републици Србији; удружења издавача електронских медија у Републици Србији, удружења новинара са најмање 300 чланова са плаћеном чланарином, затим удружења филмских, сценских и драмских уметника и удружења композитора у Републици Србији.

Један од нових предлагача према измењеном Закону о електронским медијима су удружења чији су циљеви остваривање слободе изражавања ако су регистрована најмање три године пре дана расписивања јавног позива а имају најмање три реализована пројекта у овој области у последње три године. Ту су и удружења чији су циљеви заштита деце, која су постојала у претходном закону, као и национални савети националних мањина, цркве и верске заједнице.

Тамара Филиповић: Не верујем да ће поступак бити завршен до краја године

Коментаришући процедуру избора Савета Регулаторног тела за електронске медије, Тамара Филиповић, генерална секретарка Независног удружења новинара Србије (НУНС), наводи за EWB да не верује да ће поступак бити завршен до краја године, “јер је доста касно покренут”, већ, можда, до фебруара.

“Уколико се буде поштовао Закон о електронским медијима, услови за избор чланова и чланица Савета РЕМ–а су доста добро образложени када је у питању стручност и не испуњава их велики број људи у Србији, а поред тога поменула бих и услове који се наводе у Члану 15, који дефинише ста је неспојиво за функцијом цланова и цланица РЕМ–а, а то су: лице коме је од стране одговарајућих органа новинарских и медијских организација из члана изречена санкција због непрофесионалног и неетичког понашања у обављању новинарске делатности; лице које својим деловањем и понашањем доводи у питање углед Регулатора и његову самосталност и независност”, прецизира Тамара Филиповић.

Филиповић напомиње да “није сигурно” да ли ће парламент “изабрати угледне и кредибилне стручњаке и стручњакиње”, јер не види “политичку вољу да се било шта промени када је у питању медијски амбијент у Србији, а за који велику одговорност сноси управо Савет РЕМ–а”.

Саговорница ЕWБ истиче да ће НУНС имати своје кандидате и кандидаткиње за Савет РЕМ -а.

Говорећи на исту тему, Саша Мирковић, директор пројеката Асоцијације независних електронских медија (АНЕМ), оцењује да није реално да процес избора новог Савета РЕМ буде окончан до краја ове године.

“Јавни позив је објављен у Службеном гласнику тек 29. новембра 2024, тако да законски рок од 15 дана тече од последњег дана новембра. Имајући у виду додатне радње које је након тога потребно предузети у дефинисаним роковима, јасно је да би избор Савета РЕМ могао бити окончан тек у 2025. години. Уосталом, у ‘нон пејперу’ који је из Београда недавно послат у Брисел у склопу лобирања за отварање Кластера 3, помиње се ‘покретање процедуре за избор новог Савета РЕМ-а’ али не и његов избор, што је била званична формулација која се са српске стране помињала током октобра у склопу обавеза из Реформске агенде”, објашњава Саша Мирковић.

Мирковић указује да је ово први избор чланова Савета РЕМ према новим критерјумима из Закона о електронским медијима и уз одсуство државе као непосредног предлагача.

“Ако законске одредбе буду поштоване доследно и предлози стизали у доброј вери, могуће је изабрати респектабилно тело. За то је предуслов политичка воља владајуће већине за истински независним и стручним Саветом РЕМ. Много тога ће бити јасније када будемо видели листу предложених кандидата и њихових предлагача”, сматра саговорник EWB.

Упитан да ли ће и АНЕМ имати кандидата за члана Савета РЕМ-а, Мирковић истиче да АНЕМ спада у групу предлагача који су дефинисани као “удружења чији су циљеви остваривање слободе изражавања”.

“Консултоваћемо се са осталим предлагачима из ове групе који су нам блиски како бисмо се усагласили у вези са заједничким кандидатима које ћемо предложити за Савет РЕМ-а”, каже Саша Мирковић.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси