Вести
04. 12. 2024.
Коалиција за слободу медија и АНЕМ: Министарство информисања и телекомуникација прекинуло добру праксу
Министарство информисања и телекомуникација одлучило је да формира Радну групу за израду Нацрта закона о изменама и допунама Закона о јавном информисању и медијима без већине представника организација које су учествовале у изради медијског законодавства, Стратегије јавног информисања и пратећег Акционог плана.
Поред представника Министарства информисања, Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Министарства правде, део Радне групе биће и представници Удружења новинара Србије, Независног удружења новинара Србије, Синдиката новинара Србије, Локал преса, Удружења РАБ, Друштва новинара Војводине, ПРОУНС-а, Цомнет-а и Самосталног синдиката запослених у графичкој, издавачкој, информативној делатности и кинематографији Србије.
Поставили смо питање министру Дејану Ристићу због чега у Радну групу нису позване организације које су раније учествовале у изради медијских закона и других докумената, на шта је он одговорио да се Миниситарство определило да „одговорност за рад на изради измена и допуна законских прописа прошири и на друга удружења која до сада у томе нису учествовала“, поново указујући да у Србији делује 76 професионалних удружења у области јавног информисања. Овом приликом указујемо на чињеницу да број регистрованих удружења није нити икада може бити показатељ плурализма, активности нити експертизе истих.
Подсећамо да је пракса претходних министара задужених за информисање, али и Владе Србије у претходним сазивима, била да све организације чланице Коалиције за слободу медија, делегирају своје чланове у свим радним групама које се односе на израду медијског законодавства, Стратегију јавног информисања и пратећег Акционог плана. Таква пракса није била без основа јер су све организације доказале да су кредибилни партнери и да су значајно допринеле у процесу усвајања кључних прописа у области јавног информисања.
Свака чланица Коалиције за слободу медија има своју експертизу у појединачним питањима у области јавног информисања, а одсуство њихових предстваника ће се негативно одразити како на квалитет рада радних група, тако и на легитимитет међу новинарима, грађанима и стручној јавности. Подсећамо да је пракса показала да су нацрти Медијске стратегије и првобитног процеса израде Закона о јавном информисању и медијима били неусклађени са европским стандардима и праксама када су ови кључни партнери били искључени из процеса израде оба документа.
Из тог разлога изражавамо забринутост да ће измене Закона о јавном информисању и медијима које ће уследити бити на штету слободе медија и медијског плурализма.
Коалиција за слободу медија и АНЕМ
Београд, 4.12.2024.
Коалицију за слободу медија чине: Асоцијација медија, Асоцијација онлајн медија (АОМ), Независно друштво новинара Војводине (НДНВ), Независно удружење новинара Србије (НУНС), Пословно удружење Асоцијација локалних и независних медија „Локал Прес“, Фондација Славко Ћурувија и ГС КУМ Независност.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.