Вести
06. 10. 2024.
Зашто је посланик ПОКС-а гласао против резолуције о Џулијану Асанжу: Подржавао сам га док се није договорио с Америком (ВИДЕО)
Парламентарна скупштина Савета Европе, која окупља посланике из 46 европске земље, усвојила је Резолуцију којом се признаје да је Асанж био политички затвореник у Великој Британији. Од 88 посланика, 13 је гласало против; углавном они из Велике Британије и Пољске, али и један посланик из Србије. Владимир Ђорђевић, члан делегације Србије у Парламентарне скупштине Савета Европе из редова Покрета обнове краљевине Србије, који је гласао против резолуције, каже да је раније подржавао Џулијана Асанжа, али да је Асанж његову подршку изгубио зато што се, каже, "договорио са Америком и признао кривицу".
Ђорђевић у писаној изјави каже да се у Парламентарној скупштини гласа по припадности паневропским политичким групама, објавио је Инсајдер.
„Већина, Европска народна партија је гласала за, заједно са социјалистима, а конзервативци-десничари којима и ја припадам су гласали против или су били уздржани. Од наше делегације, они из власти – од њих четворо, троје је гласало за, а четврта Елвира Ковач била уздржана. Ја сам једини из српске делегације и представник Србије који је члан конзервативаца и десничара у Европи. Свакако оних који добијају највећу подршку народа у земљама из којих долазе“, додаје Ђорђевић.
Посланици Српске напредне странке и Социјалистичке партије Србије гласали су за Резолуцију, а посланица Савеза војвођанских Мађара Елвира Ковач била је уздржана.
Резолуцијом Савета Европе оцењено је да неуспех Вашингтона да истражи ратне злочине и кршења људских права, које је открио Викиликс, у комбинацији са третманом који је имао Асанж, сугерише да је улога Америке у његовом процесуирању била да сакрије погрешне поступке државних агената, а не да заштити националну безбедност.
Таргетирана је и Велика Британија за коју се каже да није успела ефикасно да заштити Асанжову слободу изражавања и право на слободу, излажући га дугом притвору, и то у затвору високе безбедности.
Асанж је иначе пре два дана сведочио пред Комитетом за правна питања и људска права у Стразбуру што је био његов први јавни наступ, након што је крајем јуна пуштен из лондонског затвора, а после споразума о признању кривице који је постигао са Сједињеним Државама – договорено је да неће поднети тужбу највишем европском суду за људска права да оспори пресуду.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.