Вести
15. 05. 2024.
Радио Београд укинуо рубрику „Питање јутра“, РТС негира да је због слушаоца који је критиковао Вучића
Рубрика „Питање јутра“ у оквиру емисије „Ухвати дан“ на Радио Београду 1 укинута је након што се укључио слушалац који је критиковао председника Србије Александра Вучића, сазнаје Данас.
Након тога, према информацијама до којих смо дошли, уредницима су у потпуности одузете уређивачке надлежности, те пребачене на директора Милана Недића. Ипак, поменуте наводе РТС је негирао за Данас.
Емисија “Ухвати дан” на Радио Београду 1 дуго је имала рубрику “Питање јутра”, у оквиру које су се грађани укључивали и коментарисали најразличитији спектар тема – од пуцања водоводних цеви до озбиљнијих друштвених проблема.
Према информацијама до којих је Данас дошао, рубрика је укинута након “инцидента” када се један од слушалаца укључио и упутио критику на рачун Александра Вучића.
Ове наводе за Данас су негирали из РТС-а.
„На почетку септембра 2023. године колегијум Првог програма Радио Београда и уредници емисије ‘Ухвати дан’ подржали су нови концепт емисије у коме су неке рубрике престале са емитовањем, некима је промењен термин, а на захтев слушалаца су уведене нове. Већи акценат стављен је на репортере, на комуникацију преко друштвених мрежа, на тематске приче и више сервисних информација, јер је то једини јутарњи програм у радијском етру који има доминантно информативне садржаје. И даље постоји контакт програм у трајању од сат времена сваког првог понедељка у месецу. Радио Београд 1 није прекинуо комуникацију са слушаоцима, само је променио канале комуникације у складу са савременим трендовима“, наводе из РТС-а.
Истакли су да као разлог за укидање поменуте рубрике не стоје наводи о укључењу у програм и критикама на рачун Вучића.
Ипак, наводно укидање рубрике „Питање јутра“ није била једина промена, већ је генерални директор РТС-а Драган Бујошевић донео решење 28. октобра 2022. године по ком је, мимо Статута РТС-а, уређивачке одлуке са главних и одговорних уредника пренео на директора Радио Београда Милана Недића.
У решењу, у које смо имали увид, умањују се уредничка овлашћења главних и одговрних уредника, што у извесној мери представља кршење Статута ЈМУ РТС-а.
Како пише у решењу, у својству директора Радио Београда Милан Недић је овлашћен да “одлучује о емитовању програмских садржаја на програмима Радио Београда и одлучује о њиховом садржају и квалитету”, што у пракси значи да су уредницима практично одузета овлашћења да самостално раде свој посао.
Ипак, из РТС-а су за Данас објаснили и другу страну приче.
„Решење о овлашћењу донето је на основу члана 43 Статута, којим генерални директор одлучује о правима и обавезама запослених. Будући да је Милан Недић, поред тога што је именовано лице, истовремено и запослен у ЈМУ РТС, решењем о овлашћењу од 28.10.2022. године, регулисана су и ближе његова овлашћења, као и осталим именованим лицима“, кажу за Данас из РТС-а.
„Директор радија, на основу члана 54 Статута, као и по основу описа посла из уговора о раду, има овлашћење да упућује генералном директору предлоге програмских садржаја, а на основу предлога директора програма, главних и одговорних уредника програма, Колегијума генералног директора и Програмског колегијума. С тим у вези, генерални директор је директору радија пренео овлашћење да одлучује о програмском садржају који се емитује у оквиру програма Радио Београда“, одговор је РТС-а.
Поред тога, у спорном решењу се наводи и да је директор задужен за координирање и усмеравање рада и програмске концепције свих програма у оквиру Радио Београда, као и да доноси оперативне одлуке и издаје радне налоге којима ће се обезбеђивати да сам програм Радио Београда раде по јединственој организационој уређивачкој концепцији.
Он, према решењу, као одговорни организатор процеса рада на свим пословима у оквиру програма Радио Београда им право и дужност да издаје правила и даје упутства о раду у оквиру својих овлашћења.
Ипак, увидом у Статут, у погледу овлашћења директора Радио Београда он је врло јасан, а у њему ни речи нема о одлучивању о емитовању програмских садржаја на програмима Радио Београда и одлучивању о њиховом садржају и квалитету.
Пре потписа генералног директора Драгана Бујошевића и печата РТС-а, решење је закључено констатацијом да исто треба доставити готово свима осим онима који су њиме директно погођени. А то су уредници.
И ове наводе у званичном одговору нашој редакцији РТС негира.
„Главним и одговорним уредницима у оквиру програма Радио Београда, нису одузета овлашћења која се тичу уређивачке политике програмских садржаја. По члану 59 Статута ЈМУ РТС, као и описом посла из уговора о раду, дефинисано је да главни и одговорни уредници уређују програм и управљају процесом рада, као и да предлажу генералном директору програмску концепцију и увођење нових медијских услуга и садржаја“, пише у одговору.
Како наводе, редовно се одржавају програмски колегијуми на којима се размењују мишљења и где главни и одговорни уредници имају могућност да дају своје предлоге директору радија и генералним директору.
„Сви главни и одговорни уредници програма у оквиру пословне јединице Радио Београда, такође имају своја решења о овлашћењу, са којим су се својим потписом и парафом сагласили и која су им уредно достављења и по којима оперативно обављају своје радне задатке. Решење о овлашћењу за директора Радио Београда, као и сва остала решења о овлашћењу, достављају се у складу са доставном наредбом. Конкретно решење, достављено је, између осталог и Радио Београду и по уобичајеној интерној процедури, након завођења, сачувано у оквиру интерног система Тхерефоре који архивира, чува и дистрибуира пословну документацију“, закључују из РТС-а.
Коментари (1)
Остави коментар15.05.
2024.
РТС надгваждавање
Управа РТС, трудећи се да досегне информативни (и не само информативни) репер Пинка, Хепија и сл.... чапи и Радио Београд 1 у шему надгваждавања.
ОдговориОбјашњења су им такође у нивоу надгваждавања.