Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Медији испадају са буџета од 2014.
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

12. 02. 2013.

Извор: Данас, Б92

Медији испадају са буџета од 2014.

Медијска коалиција сматра да је неопходно утврдити забрану директног буџетског финансирања медија од 1. јануара 2014, каже за Данас Саша Мирковић. До краја фебруара требало би да почне јавна расправа о Нацрту закона о јавном информисању и медијима, а план је да до 31. марта овај закон оде на усвајање Влади Србије, каже Саша Мирковић, члан радне групе за писање нацрта овог закона и председник Асоцијације независних електронских медија (АНЕМ).

Према његовим речима, крајем прошле седмице унете су још неке измене на досадашњу верзију нацрта и сада се чекају још сугестије Асоцијације медија и Сандре Башић Хрватин, коју је као експерта ангажовала Европска комисија. Она у Београд долази 20. фебруара када ће радној групи и Министарству културе и информисања предочити своју анализу овог документа.

Медијска коалиција, коју чине НУНС, УНС, НДНВ, АНЕМ и Локал прес, предали су већ своје примедбе и предлоге на предложене одредбе закона о информисању. У медијским удружењима сматрају да је нацрт закона „добра полазна основа, али да садржи одређене недоречености, пренормирања и контрадикторних решења који, уместо да поспешују медијски плурализам и слободу изражавања, заправо их ограничавају“.

У својим коментарима они истичу да поједина начела из закона нису операционализована одговарајућим нормама, „па зато остају на нивоу декларације“. Мирковић напомиње и да медијска коалиција сматра да су одредбе о пројектном финансирању нејасно постављене, као и да је неопходно утврдити забрану директног буџетског финансирања од 1. јануара 2014. и да је једини начин финансирања после тога пројектно финансирање.

- Сматрамо да у Нацрту закона није у довољној мери препознат значај саморегулације у погледу поштовања високих стандарда слободног новинарства, као ни у погледу важности одита који мора да се заснива на правилима која су мерљива и транспарентна. То да се медиј сам подвргао ауторитету неког саморегулаторног тела у погледу поштовања професионалних стандарда или да добровољно партиципира у систему одитовања тиража, треба да буду околности које се посебно цене и вреднују код добијања пројеката - истиче Мирковић.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси