Вести
29. 01. 2013.
Зашто скупштина ћути о списковима
Медијска удружења и независна регулаторна тела позивају Скупштину да реагује на сваки покушај угрожавања медијских слобода и прављење спискова "издајника".
На јавном слушању "Медијске слободе - није време за ћутање", које је сазвано на иницијативу новинарских удружења поводом све чешћих апострофирања "неподобних медија" од ултрадесничарских организација, истакнуто је да је Србија у опасности да се, уколико се не стане на пут покушајима сузбијања плурализма идеја, врати у атмосферу деведесетих.
И док министар културе Братислав Петковић као најважнију чињеницу истиче да садашња власт не врши контролу медија, новинарска удружења и заштитник грађана понављају да држава мора да реагује поводом списка организације Наши, јер се ради о угрожавању људских права и слобода.
"Јавно одређивање парламента према оваквим појавама и указивање на њихову штетност било би делотворније од забране организација и других административних мера. У противном, српско друштво би могло да потоне у атмосферу попут оне која је владала деведесетих, када су због другачијег мишљења људи били излагани јавном линчу, а новинари чак и убијани", каже Вукашин Обрадовић, председник НУНС-а.
"Већ је оцењено да нова власт не врши утицај на медије, могло би се рећи да је под свакодневном оштрицом медијске критике. Ма колико та критика била бескомпромисна, власт неће гушити слободу медија и све ће чинити да сачува право на слободно мишљење и слободно исказивање тог мишљења. Нажалост, морамо приметити да су медији под финансијским притиском оних који су их контролисали у прошлом режиму", рекао је Братислав Петковић, министар културе и информисања.
Повереник за информације од јавног значаја Родољуб Шабић сматра да су у процесу уређивања медијске сцене кључне три ствари: повлачење државе из власништва у медијима, увођење транспарентности власничке структуре у медијима, на крају и аутоинтервенција самих новинара како би се спречило извештавање са садржајем говора мржње или непристојне комуникације.
Заштитник грађана Саша Јанковић истакао је да је слобода изражавања демократски императив, али да и она мора имати ограничења, на пример, онда када се иза те слободе заклањају неистине или увреде.
Држава, како је навео, мора да буде креативнија у прописивању онога што је дозвољено и процесуирању онога што је недозвољено, али је неопходно и активније ангажовање удружења новинара на поштовању одредаба новинарског кодекса.
"Није ни сваки списак људи црна листа. Не видим, на пример, ништа неетично у томе што се прави списак посланика који су гласали за нешто. Спискови су забрањени ако се људима прети незаконитим санкцијама, прогоном или смрћу", објаснио је Јанковић.
Председница скупштинског Одбора за културу и инфомисање Весна Марјановић рекла је да је стални дијалог о поштовању медијских слобода, али и одговорности, нужан и предложила да, под патронатом парламента, сваког 3. маја, на Међународни дан слободе медија, буде организована дебата о медијима у Србији.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.