Вести
14. 11. 2023.
СИНОС информисао ЕФЈ да су Закон о јавном информисању уведене одредбе које штите радна права новинара и медијских радника али и да они који су то покушали да спрече сада шире неистине о нашем раду
Текст писма преносимо у целини:
Генерални секретар Европске федерације новинара Риkардо Гутереш
Чланови Извршног одбора ЕФЈ
Поштоване колеге,
Желим да вас обавестим да су на иницијативу Синдиката новинара Србије у недавно усвојени Закон о јавном информисању и медијима први пут уведене одредбе које значајно штите права новинара и медијских радника.
Реч је о:
- праву на искључење из комуникације - Србија је једина држава у региону која је законом увела ову заштиту за колеге. Према сазнањима СИНОС право на искључење из комуникације имају још колеге у Белгији, Француској, Шпанији, Италији, Ирској.
- приправност за рад, распоред радног времена и измена у случају хитне потребе ;
- заштита новинарског интегритета.
СИНОС није задовољан коначним документом Закона о информисању јер у текст нису ушле одредбе на којима је наш синдикат инсистирао а којима би се омогућило:
- формирање локалних и регионалних јавних сервиса;
- редефинисање пројектног суфинансирања (како би се онемогућила корупција)
- увођење регистра свих медијских донатора, страних и домаћих.
За те предлоге није постојала полтичка воља нити интерес медијских удружења. Верујемо да ће се и то, у наредном периоду, променити.
Обавештавамо вас да смо пре неколико дана спровели акцију у Покрајинском јавном сервису Радио телевизији Војводина/РТВ којом смо тражили да престане злоупотреба радног статуса 135 медијских радника који годинама, неки и деценијама, раде на привременим и повременим пословима, без одговарајуће здравствене и радне заштите. Састанку са представницима СИНОС и рукводством куће присуствовао је и министар за информисање и телекомуникације Михаило Јовановић. На састанку је договорено да се што пре нађе решење да се колеге приме у радни однос.
Успешне акције СИНОС-а вероватно су повод да се и у Европској федерацији новинара подмећу нетачне и увредљиве приче о нама да смо “режимски синдикат” са немером да се уруши интегритет наше организације и омаловажи значај нашег континуираног деловања од 2002. године, када је СИНОС основан.
Неистине о нама пласирају исти људи који у Србији не желе да омасове синдикалне акције за јачање положаја медијских радника. Претпостављамо да то раде и колеге из Србије које 2021. у Новом Саду нису хтеле да се састану са Џереми Диром из ИФЈ, нити да се придруже акцији организовања Мреже синдиката ради припреме преговора о националном медијском колективном уговору. Они су сада, такође, чланови ЕФЈ па могу непосредно да вам објасне - зашто не подржавају ниједну акцију којој је циљ да се покрене социјални дијалог у медијској сфери и потпише грански колективни уговор?
Потписивање гранског колективног уговора је наша мисија (и то смо успели тешком муком и уз жестоко противљење медијских удружења да “угурамо” у Медијску стратегију).
Желимо да вас обавестимо да ће СИНОС, уз снажну подршку Медјународне федерације новинара (видети на сајту ИФЈ https://www.ifj.org/media-centre/news/detail/category/union-building-project/article/serbia-journalists-union-leaders-will-meet-information-minister-to-tackle-unlawful-precarious-work-at-radio-television-vojvodina) наставити кампању за решавање статуса 135 колега у РТВ-у али и у РТС и у томе очекујемо подршку и Европске федерације новинара.
Солидарно
За Извршни одбор СИНОС,
председница Драгана Чабаркапа,
У Београд, 14.11.2023.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.