Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Res Publica: У Крагујевцу тренд оснивања интернет портала који скривају податке о себи
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

03. 10. 2023.

Извор: Бета

Res Publica: У Крагујевцу тренд оснивања интернет портала који скривају податке о себи

Удружење за грађански активизам "Res Publica" је, анализирајући медијску сцену у Крагујевцу, указало на девастирање локалних медија, привилеговани положај градске Радио-телевизије Крагујевац и појаву интернет портала "који скривају податке о себи".

То удружење је навело да је "у Крагујевцу, последњих година, приметан тренд оснивања интернет портала који нису уписани у регистар медија" а, како пише у тексту, "у највећем броју случајева, није могуће утврдити ко су њихови оснивачи или власници, нити су познати њихови уредници и новинари".

Како се наводи, ти портали свој утицај остварују, пре свега, преко друштвених мрежа, на којима окупљају велики број пратилаца, пласирајући углавном садржај преузет од других медија.

"Када видимо да администратори портала покушавају да сакрију своје идентитете, као и да не постоје било какви контакт подаци о уредницима или новинарима, то изазива сумњу да је заправо сваки корак планиран како би се подаци прикрили", рекла је стручњак за безбедност на интернету Ивана Марковић.

Казала је да су додатни проблем и ауторска права, те да јој, како је навела, "није јасно како такви портали функционишу легално".

Генерална секретарка Независног удружења новинара Србије Тамара Филиповић Стевановић је казала да је због одговорности коју носи јавно изговорена реч важно да се зна ко је власник, односно ко су уредник и новинари у неком медију.

Напоменула је да је то битно "иако по закону медиј није у обавези да буде уписан у Регистар медија који води Агенција за привредне регистре (АПР)", сем у случају, како је подсетила, када конкурише за доделу јавног новца.

Навела је и да би "медији и новинари требало да раде у интересу јавности" и да извештавају у јавном интересу, те да су, како је казала, одговорни тој истој јавности.

"Уколико се скрива ко уређује и ради у неком медију, то је одмах знак за узбуну да неко нешто жели да сакрије од јавности", рекла је она. Навела је да је то и противзаконито.

"Да би се неки медиј могао сматрати медијем он мора да има уреднички обликован садржај и јавно истакнут импресум, а то је све регулисано Законом о јавном информисању и медијима", казала је она.

"Рес Публика" је навела да информација о власнику, уреднику и новинарима није доступна на истраживаним порталима "икрагујевац" и "Пулс Шумадије", док је портал "Крагујевчани" регистрован на физичко лице, али је без импресума, навела је и портал ИнфоКГ који има импресум и ангажује професионалне новинаре, али није уписан у регистар медија који води АПР.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси