Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Састанак Сталне радне групе за безбедност новинара у Панчеву
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

20. 09. 2023.

Извор: Саопштење за јавност Сталне радне групе за безбедност новинара, javniservis.rs

Састанак Сталне радне групе за безбедност новинара у Панчеву

„Сликао сам цвеће (са показивањем новинарске легитимације) и купио јагоде. Сустигли су ме колима њих тројица. Извукли су ме из кола, одузели апарат, узели картицу, поцепали ми торбу, ударали и повредили… Полиција је брзо дошла. Тужилаштво је коректно одрадило посао. У септембру је потврђена пресуда на шест месеци затвора и забране приступа на 50 метара”.

Милан Шупица, фоторепортер недељника „Панчевац“, 4. маја ове године, пребијен је током дана у сред Панчева. 

По његовим речима полиција је на професионалан начин одрадила увиђај, а тужилаштво је одредило притвор од 30 дана за починиоце. У међувремену, прикупљени су сви потребни докази и сведочења. Оптужни предлог је подигнут 1. јуна против једног лица. 20. јуна изречена је осуђујућа пресуда окривљеном на казну затвора у трајању од 6 месеци која ће се извршити у просторијама у којима окривљени станује. После изјављених жалби обе стране, казна је потврђена и постала је правоснажна. 

Тужилац Основног јавног тужилаштва Милош Дејановић је навео да је процена тужилаштва била да се иде најјачим средствима, са 30 дана притвора што је суд и прихватио. 

Ово је један од позитивних примера брзог и ефикасног реаговања полиције, тужилаштва и суда у случају напада на новинаре о којем се разговарало у Медијском склоништу у Панчеву на састанку представника Сталне радне групе за безбедност новинара са новинарима из Панчева и Јужнобанатског региона, тужиоцима Основног јавног тужилаштва и Вишег тужилаштва и представника МУПа, – контакт тачака које су успостављене за брзо реаговање у случајевима напада и претњи новинарима. 

У случају претње новинару Слободану Дукићу, којем су испред куће на данашњи дан пре годину дана,  постављени венци за гробља, није било помака у истрази која још увек траје. Тужилаштво из Смедерева, доставило је обавештење о одбачају пријаве јер није утвђено постојање кривичног дела. И поред тога, Јовица Милошев, контакт тачка испред МУПа рекао је да полицијска истрага и даље траје. Представница Вишег јавног тужилаштва Оливера Секулић Шошдеан, посаветовала је да новинар Дукић, затражи увид у спис тужилаштва са правним заступником, и да се потом искористе све могућности како би се истражне радње наставиле синхронизовано између тужилаштва и МУПа.

Раде Ђурић, члан Сталне радне групе испред НУНСа прати случај новинара Дукића „Полиција у Панчеву добро ради – помаже нам Бекир Дудић из Дирекције полиције, члан СРГ. Ово је озбиљна симболична порука. Нисам успео да ступим у контакт са контакт тачком тужилаштва у Смедереву и учинићемо то у наредним данима.” 

Петар Андрејић, уредник „Старчевачких новина“, представио је случај претњи које је добио путем друштвених мрежа након објављивања текстова о злоупотребама власника склоништа за животиње. Случај је обухватио и склоништа у Старчеву али и Јагодини, где је и регистрована фејсбук страница преко које анонимни посетиоци упућивали увреде и претње. Овај случај има више праваца. Када је реч о аспекту претњи, ОЈТ Панчево је послало документацију Тужилаштву за високотехнолошки криминал у чијој надлежности су претње на друштвеним мрежама. 

Адвокат Вељко Милић, члан Сталне радне групе за безбедност новинара испред НДНВ, нагласио је да осим наведених, у јужнобанатском региону нема драстичних случајева напада на новинаре. Ипак, као опасне навео је сталне кампање и медијске нападе у локалним медијима против Ненада Живковића главног и одговорног уредника портала Панчево Си Ти. То нису кривична дела која се гоне по службеној дужности, тако да су покренуте приватне тужбе. Тих напада је толико да суђења по тим тужбама битно ометају обављање новинарског посла јер одузимају пуно времена а накнаде штете су симболичне, тако да пресуде немају улогу одвраћања и понављања прекршђаја. Исто се може рећи и за  класичне СЛАПП тужбе које доводе до тога да новинари више времена проводе у суду уместо у редакцији.

Милић је рекао и да је због тога припремљен предлог измене Кривичног законика – али је предложено решење наишло на отпор у делу јавности због страха од ограничења слободе изражавања.

Наташа Јовановић, чланица Сталне радне групе испред Асоцијације онлајн медија,  навела је да анализа резултата пријављених случајева које прати Стална радна група  каже да се број решених случајева повећава и сада је у размери 60/40% у корист решених случајева. Тренд раста решених објашњава се одбачајем пријаве, односно службеном белешком,  што је  најчешћи исход,  али и осуђујућим пресудама. Из године у годину се повећава број решених случајева који су се догодили пре три-четири године. 

„Правда је спора али није недостижна: све мање је некажњивости, али јавност са тиме није упозната. Оптимисти смо и очекујемо пресуду за паљење куће Милана Јовановића“ нагласила је Наташа Јовановић. 

Ненад Живковић закључио је да има доста тема за будуће састанке. „ Сва је срећа да нисмо имали драстичне примере у јужном Банату – последњи пример је самокиднаповање Стефана Цветковића. Медијска сцена у Панчеву је разваљена и нема довољно солидарности (На овај састанак је позвано 70 новинара и уредника а одазвало се само десетак). Волео бих да веза са полицијом и тужилаштвом буде фреквентнија. Треба да буду отворенији према медијима. Највише има смисла говорити о превентиви. Новинари нису свеци али они на којима треба демонстрирати силу.”

У разговору су учествовали и Љиљана Кнежевић из ОЈТ Панчево, Кристина Ковач Настасић  из УНСа, Ивана Предић из ПАНпресс-а и Цензоловке, Срђан Вукша из Ковинске-инфо, Саша Мирковић из АНЕМ-а, Мирослав Јанковић из ОЕБС-а, Драгана Петков, Јована Свирац и Михајло Глигорић, некадашњи новинар Панчевца.  

Закључујући састанак у Панчеву, Веран Матић из АНЕМ-а је рекао да Стална радна група за безбедност новинара жели да и на локалном нивоу успостави квалитетну и продуктивну сарадњу између контакт тачака тужилаштва, МУП-а и медија, како би се ефикасно градио систем брзог и ефикасног реаговања на угрожавање безбедности новинара али и стварали услови за ефикасну превенцију. 

Уједно је представио резултате СРГ на примеру заштите новинара ОК радија у Врању, где је синхронизованим активностима групе али и изузетном сарадњом са тужилаштвом и МУПом, насилник Дејан Николић Кантар осуђен правоснажно прво на 14 месеци затвора а потом за поновљено дело на 18 месеци затвора. 

После састанка Сталне Радне групе у априлу у Нишу остварена је много боља комуникација у погледу заштите тамошњих новинара. 

Матић је нагласио и да је неопходна интензивнија комуникација тужилаца и тужилаштава са медијима и навео пример отворености тужиоца Предрага Миловановића у случају суђења за паљење куће Милана Јовановића, као и отвореност Бранка Стаменковића, члана Сталне радне групе за безбедност новинара. 

Представио је и програм тренинга за безбедност новинара коју организује АНЕМ са жељом да се што већи број новинара и медијских радника обучи за безбедно извештавање са демонстрација и могућих догађаја са елементима насиља, за безбедност на интернету, као и рад СОС телефона за пријављивање случајева угрожавања безбедности новинара 0800100115. 

„Сарадња и међусобна солидарност између новинара је сине qуа нон за опстанак професије, али и сарадња и солидарност са тужиоцима, полицајцима, судијама, такође су услови без којих нема јачања институција и владавине права. То је и предуслов за безбедан рад новинара”, нагласио је Матић. 

Састанак је одржан у оквиру АНЕМ пројекта „Систем превенције насиља и заштите новинара” подржаног од стране Делегације Европске уније у Србији, Министарства информисања и телекомуникација и уз подршку Мисије ОЕБС-а у Републици Србији. 

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси