Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Лажи плаћају према ценовнику
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

17. 12. 2012.

Аутор: В. Ц. С. Извор: Вечерње новости

Лажи плаћају према ценовнику

Естрадне звезде, политичари и друге јавне личности, функционери, али и обичне комшије, ускоро неће моћи кривично да гоне ни новинаре, али ни једни друге због клевете, јер ово дело "лети" из Кривичног законика. Скупштина је већ почела да разматра измене и допуне КЗ, а очекује се да закон добије подршку посланика пре Нове године.

 

Ипак, сви "оклеветани" моћи ће убудуће против својих "клеветника" да покрену парницу због повреде части, и да наплате "масну" одштету.

Мада се радна група за измене Кривичног законика и сама колебала да ли да остави клевету као кривично дело, или да је сведе на прекршај, превладало је уверење да је треба потпуно избацити, пре свега због унапређења слободе изражавања.

У Министарству правде кажу да ће декриминализацијом клевете Србија помоћи, пре свега, развој истраживачког новинарства и наводе да су то исто урадиле не само Црна Гора, Македонија, БиХ, Молдавија и Грузија, већ и Британија, Ирска, Кипар...

До сада је у земљи, према подацима Републичког завода за статистику, и до 200 људи годишње било осуђивано за клевету.

Највећи број осуђен је на новчане казне, махом веће од 10.000 динара. Двадесетак њих за три године морало је да плати између 100.000 и 200.000 динара, а у 2010. пала је и једна казна затвора.

Мада се најчешће пред судом због овог дела нађу јавне личности, према речима Иване Рамић, портпарола Првог основног суда у Београду, дело се не односи само на њих:

- Клевету чини свако ко о другом износи неистине, које могу штетити његовој части или угледу. Предвиђена је казна 20.000 - 200.000 динара. То се односи на сваку неистиниту тврдњу која дође до трећег лица - каже Рамићева.

Тврдње могу бити изречене било где - у предузећу, на синдикалном састанку, у друштву неколико лица... Ако је особа оклеветена преко медија или на јавном скупу казне су веће: 30.000 - 300.000 динара.

Уколико добију кривични поступак, оштећени могу да покрену и парницу и затраже накнаду за душевну бол. Подаци НУНС показују да је од 242 парнице које су лане покренуте пред Вишим судом у Београду због наводне клевете, 40 одсто било због
информација објављених у медијима. Међу приватним тужиоцима предњачиле су естрадне звезде, привредници, политичари...

- Врховни суд је још пре две године заузео став да би јавна личност морала да има већи степен толеранције када је изложена критикама и коментарима у јавности. Логична последица било је укидање овог кривичног дела, мада је било пуно неслагања око тога - каже професор београдског Правног факултета Горан Илић.

Ипак, у склопу дела против части и угледа остаће увреда, изношење личних и породичних прилика, и повреда угледа због расне, верске и националне припадности.

Против локалних функционера


Европски суд за људска права у Стразбуру донео је неколико пресуда на штету Србије, због овдашњих судских пресуда у корист локалних функционера који су тврдили да су их медији оклеветали.

Стразбур је закључио да је то кршење слободе изражавања, што је био тасић на ваги у корист оних који су се залагали за укидање клевете као кривичног дела.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi