Вести
03. 04. 2023.
Репрограм само за одабране: Телевизији која промовише власт Ниш решио да помогне
На предлог Српске напредне странке, Град Ниш решио је да помогне приватној Нишкој телевизији и направи уговор о репрограму дуга насталог због неплаћања градског пословног простора. За многе је оваква "помоћ" медијима преседан, јер је, суштински, вид озакоњења контроле. Посебно ако се зна да ће износ од преко 34 милиона динара, локална телевизија, приватизована пре осам година од стране конзорцијума иза кога су и високи представници СНС-а, моћи да измири у наредних 30 година
Два су сувласника Нишке телевизије која, иначе, кроз програм промовише власт: Народне новине, које су од приватизације у власништву породице Радомировић. Они су већ имали и имају и телевизију и радио Белами, портал и још неке медије у окружењу. Други члан конзорцијума је Слађана Остојић, директорка ТВ Зона плус – у власништву сина актуелног министра унутрашњих послова Братислава Гашића.
Судећи по одлуци Скупштине Ниша од 23. марта, они нису успели да, по једном од два претходна репрограма, измире дуговања за закуп градског пословног простора у коме је Нишка телевизија, па им локална власт излази у сусрет. У наредних 30 година – 30 рата.
„Ништа необично“, каже новинарка Зорица Миладиновић, „уз власт која је медије отворено поделила на ‘наше’ и ‘непријатељске’“.
„За „наше“ медије обезбеђујемо паре на медијским конкурсима, кредите, рате, одложена плаћања пореских обавеза, а за „непријатељске“ имамо само увреде“, сматра новинарка листа Данас Зорица Миладиновић.
„Градоначелник – када даје не своје паре, већ новац пореских обвезника, приватним медијима даје како би га они улепшавали. Да био изгледао лепше, паметније, способније. Да би ти медији прећутали све оне лоше ствари које он ради“, додаје новинар, бивши главни и одговорни уредник Јужних вести Предраг Благојевић.
Отуд и репрограм за одабране, што би у уређеном друштву требало да је озбиљан преседан, слажу се саговорници Н1, подсећајући да је Нишка телевизија годинама међу неколико медија једних истих људи, којима се додељује већи део новца на конкурсу за медијско суфинансирање у Нишу.
„Власт никада није изашла из медија. Било финансијски, било уређивачки. Они и даље ту телевизију третирају као да је телевизија коју контролише власт. Та телевизија се на тај начин и понаша“, каже Миладиновић.
„Када градоначелник, ко год да је, даје стотине милиона динара истим приватним медијима, мора да постоји разлог – он то не ради за џабе“, наводи Благојевић.
И није „за џабе“, јер у образложењу предлога за одлуку Скупштине Ниша о репрограму дуга једне приватне „ДОО“ фирме стоји да је отежаном пословању допринела и „епидемија вируса ковид 19“. У предлогу одборничке групе СНС да се по хитном поступку у дневни ред та одлука уврсти, наводи се да је разлог „значај програма који НТВ има за становнике Ниша и региона“, а циљ је и да се кроз репрограм дуга „омогући унапређење њеног пословања и програма“.
У одлуци се не спомиње оно што мало преосталих радника телевизије месецима пита – зашто им зараде касне и хоће ли репрограм и то решити.
Приватизација Нишке телевизије обављена је 2015. године – у јеку законских измена, када је држава, званично, решила да изађе из власничке структуре медија, али и утицајно, јер више нема директног финансирања. У годинама после приватизације, у просторије испод Нишке телевизије, у којима је било дописништво Радио-телевизије Србије, уселио се Градски одбор Српске напредне странке.
Власници Нишке телевизије нису одговорили на СМС поруке са молбом да разговарамо о репрограму и оваквој врсти помоћи Града Ниша.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.