Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Кабловске везе државе са медијима
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

18. 11. 2012.

Аутор: Ј. Стевановић Извор: Политика

Кабловске везе државе са медијима

„Телеком” тврди да Република Србија није већински власник ТВ Арене спорт, док удружења новинара тврде супротно

Стручна јавност критиковала је јуче нерешен статус ТВ Арене спорт – без јасне дозволе за емитовање, али и без изричите забране – и њен посредни прелазак у руке државе, док је нови газда ове куће, „Телеком”, одговорио да нема већинског власништва Републике Србије у овој телевизији.

На инсистирање Удружења спортских новинара Србије, јавност је недавно почела да преиспитује усклађеност одлуке „Телекома”, предузећа под контролом државе, да купи ТВ Арену спорт (четири канала) и стратегије и обећања државе да ће се повући из медија.

Председник Извршног одбора Удружења новинара Србије Петар Јеремић каже да ова куповина није у складу са опредељењем владе да не буде власник медија.

– Када је држава купила 51 одсто власништва ТВ Арене спорт, то је било против њеног опредељења да изађе из медија – каже Јеремић.

Он објашњава да и индиректно државно власништво ствара нелојалну конкуренцију приватним станицама.

– То је нелојална конкуренција против које се ми боримо и зато држава и треба да изађе из медија – закључује Јеремић.

Председник Независног удружења новинара Србије Вукашин Обрадовић каже да је чуо објашњење да држава не гази преко своје речи јер је реч о кабловском каналу.

– Нисам уверен да кабловске телевизије треба одвојити од оних у етру. Држава ни посредно ни непосредно не треба да буде власник медија – сматра Обрадовић.

Међутим, у „Телекому” су нам казали да држава није већински власник четири поменута канала. Ова компанија је 2011. преузела фирму „HD WIN” у чијем саставу послује ТВ Арена спорт.

– Државно власништво над акцијама „Телекома Србија” од око 58 одсто н представља посредно већинско власништво државе у „HD WIN” имајући у виду да је „Телеком” власник 51 одсто „HD WIN” . Исто тако, „Телеком” није оснивач „HD WIN”, и 51 одсто удела у овој компанији је сопствена имовина „Телекома”, а не директно државно власништво.

На питање шта је „Телеком” купио за 7,7 милиона евра када ТВ Арена спорт нема своју зграду нити дозволу за рад, у овој компанији кажу:

– У поступку докапитализације у капитал ТВ Арена спорт уложено је 7,7 милиона евра. Наведени износ је одређен на основу тадашње регистроване вредности капитала „HD WIN”. У наведену вредност капитала „HD WIN” урачунато је и власништво у „HD WIN” Хрватска, емисиона техника и студијска опрема, права на емитовање садржаја и уговори за кабловску дистрибуцију са операторима.

Републичка радиодифузна агенција (РРА) не „пресуђује” у овом случају јер чека на „обједињено мишљење” Министарства културе и информисања и Министарства финансија.

ТВ редитељ Александар Мандић међутим каже да он не види шта је улога РРА ако се чека суд министарства, односно владе као ни да му није јасно како ће министарство моћи објективно да суди о имовини државе.

– Страшно је што држава преко свог предузећа купује фирму без одобрење за рад, односно мачку у џаку, знајући да ће је илегално легализовати – каже Мандић додајући да га је од овог случаја више изненадило једино то што је Александар Вучић четири сата молио да руковођење Црвеном звездом преузме Драган Џајић, „човек коме се у том тренутку судило баш због сумње да је покрао ту исту Звезду”.

Мандићев колега Станко Црнобрња верује да држава не зна да је у ствари купила четири канала.

– Држава вероватно нема појма да је, упркос опредељењу да изиђе из власништва у медијима, ушла у власништво, не једног, него четири кабловска ТВ канала. Као што није имала појма како је у „Колубари”, годинама, трајала отимачина јавних, државних, добара. Јер није имао ко, у име државе, да то правоснажно, и правовремено, спречи – каже Црнобрња.

Он оцењује да је невоља са „Телекомом” што је исувише велики:

– „Телеком” је велики државни систем који не подлеже ничијој контроли. Дакле држава у држави. Проћи ће доста док и тај систем схвати да су закони државе примењиви и на оно чиме се тај систем бави.

Сви су нелегални

У „Телекому” кажу да када су куповали ТВ Арену спорт, „ниједна телевизија која је емитована путем кабловске дистрибуције није имала дозволу за рад”:
– Напомињемо да је тада Арена спорт већ имала дозволе за емитовање у Хрватској, БиХ и Црној Гори.

Александар Мандић

Држава преко свог предузећа купила је фирму без одобрења за рад, односно
„мачку у џаку”

Вукашин Обрадовић

Кабловске телевизије не треба одвојити од оних у етру

Петар Јеремић

То је нелојална конкуренција против које се боримо

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси