Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Велика Британија: Затвор за шефове технолошких компанија уколико не успију заштитити дјецу на интернету
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

18. 01. 2023.

Аутор: Гардијан, Јаху Извор: Медиацентар Сарајево

Велика Британија: Затвор за шефове технолошких компанија уколико не успију заштитити дјецу на интернету

Компаније ће такођер морати осигурати да сваки садржај којем дјеца могу приступити буде примјерен узрасту.

Директори технолошких компанија, чије платформе не буду успијевале заштитити дјецу од штете на интернету, бит ће суочени са кривичним пријавама, закључено је то у уторак 17. јануара 2023. након што је Влада премијера Велике Британије Ришија Сунака постигла договор са законодавцима.

Јаху пише да је 50 конзервативних посланика и главне опозиционе странке рекло да ће подржати амандман осмишљен да пооштри закон о интернетској сигурности.

Према предложеним измјенама Закона о сигурности на интернету, виши менаџери у технолошким фирмама бит ће кривично одговорни за поновљено кршење своје дужности у бризи о дјеци и могли би се суочити са затвором до двије године. Очекује се да ће Влада циљати директоре компанија који игноришу обавјештења о провођењу од Ofcoma, регулатора комуникација Велике Британије, у вези с кршењем њихових дужности у погледу сигурности дјеце, које укључују заштиту дјеце од штетног садржаја као што је материјал који промовише самоповређивање и поремећаје у исхрани.

Међутим, како преноси Гардијан, закон неће инкриминисати руководиоце који су “поступили с добром намјером како би се на пропорционалан начин придржавали својих дужности”.

Компаније такођер морају осигурати да сваки садржај којем дјеца могу приступити, али који није незаконит, као што је садржај који се односи на самоповређивање, буде примјерен узрасту.

Осигурање старосне доби, технички израз за провјеру нечије старости на мрежи, представљат ће изазов за велике платформе јер ће се од њих тражити да примјењују старосне границе, обично ће то бити 13 година за главне платформе друштвених мрежа.

Критичари кажу да технолошке платформе не чине довољно ни да провјере године, нити да заштите тинејџере од штетног садржаја. 

Додатне промјене најављене у новембру 2022. године укључују захтјеве од технолошких фирми да објаве процјену ризика опасности које њихове странице представљају за дјецу. Према структури закона, платформе морају извршити процјену ризика штете које би њихове услуге могле нанијети дјеци, а затим објаснити како ће се носити с тим ризицима у својим увјетима пружања услуге, у процесу који ће провјерити Ofcom.

Регулатор ће такођер имати овласти да натјера компаније да објаве обавјештења о извршењу које добију због кршења сигурности дјеце. Према одредбама закона, Ofcom има моћ да казни компаније до 18 милиона фунти или 10 посто свјетског промета, или у екстремним случајевима, да чак блокира сајтове.

Корисници ће такођер имати право жалбе на уклањање садржаја или забрану налога. “Ово ће заштитити кориснике да компаније произвољно уклањају садржај или блокирају кориснике и бит ће обезбијеђен одговарајући поступак ако то учине”, кажу из британске владе.

Гардијан наводи како ове измјене представљају додатни посао за технолошке фирме, али уступају и још један компромис. Тако ће се одраслима који не желе да виде одређене врсте легалног, али потенцијално узнемирујућег садржаја, морати дати могућност да смање његово појављивање на својим фидовима. Влада ће навести ову врсту садржаја у свој попис, укључујући материјал који је увредљив или подстиче мржњу на основу расе, етничке припадности, вјере, инвалидитета, спола, промјене спола или сексуалне оријентације.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси