Вести
30. 10. 2012.
Новинарима и даље прети затвор
Кривично дело увреде и клевете остаје у Кривичном законику Србије
Иако је претходна влада најављивала да ће кривично дело клевете и увреде бити избрисано из Кривичног законика Србије, радна група коју је недавно формирало Министарство правде са новим задатком да усклади овај закон са међународним стандардима, одлучила је да ово кривично дело не избрише из закона.
Наиме, према новом тексту Кривичног законика, уколико је кривично дело клевете учињено преко штампе, радија, телевизије или на јавним скуповима, учинилац може бити кажњен новчаном казном од 30.000 до 300.000 динара. С друге стране, новчана казна или казна затвора до једне године прописана је за изношење чињеница о породичном животу неке особе, а које могу оштетити част и углед. Како за Данас објашњава Данило Николић, државни секретар Министарства правде, кривично дело увреде и клевете у складу је са међународним стандардима и многе европске земље у својим законима и даље имају ово кривично дело.
- Кривично дело клевете и увреде из својих закона до сада су избрисале само Грузија, Македонија, Босна и Херцеговина, а од прошле године и Црна Гора. У многим европским државама, као што је рецимо Немачка, за увреду председника следи казна затвора до пет година, указује Николић. Према његовим речима, медији у Србији још нису достигли довољан степен истинитости у извештавању да би кривично дело увреде и клевете било избрисано из Кривичног законика. С друге стране, Слободан Хомен, бивши државни секретар Министарства правде, каже за наш лист да је чак и Европска унија захтевала да ово кривично дело буде избрисано из закона.
- Ми смо сачинили текст закона у коме је кривично дело увреде и клевете било избрисано и тај текст је предат Влади Србије, а након тога и Скупштини Србије.
Очекивали смо да ће нова владајућа већина усвојити тај закон, али очигледно је да им то није намера. Уколико желе да следе европски пут, кривично дело увреде и клевете мора бити избрисано из закона, наглашава Хомен. Представници новинских удружења у нашој земљи истичу да се залажу за декриминализују клевете, али напомињу да то треба да прати и усвајање одређених правних норми.
Вукашин Обрадовић, председник Независног удружења новинара Србије, каже за Данас да су новинари и уредници према досадашњим искуствима имали више успеха у кривичним поступцима него у парничним, где су медији у великом броју случајева обавезни да плате енормне накнаде због повреде части и угледа.
- Залажемо се за декриминализацију клевете, али то није могуће без пратећих правних норми. Прошла Влада Србије је најављивала брисање увреде и клевете из Кривичног законика, али очигледно да нове власти за то немају довољно слуха.
Надам се да ће у наредном периоду разматрати ову могућност, указује Обрадовић.
Љиљана Смајловић, председница Удружења новинара Србије, каже за наш лист да су у многим европским земљама на снази стари кривични закони који дозвољавају кривично гоњење за клевету. Међутим, наша саговорница напомиње да је у тим земљама карактеристично и одсуство репресије над медијима.
- Да слобода изражавања у Србији није стално угрожена, да медији нису под сталним притиском и власти и тајкуна, да се механизми репресије перманентно не користе против штампе, ни ми не бисмо постављали питање кривичног прогона новинара због клевете. Али ако у Србији Ласло Пап може да заглави у затвору, јер је у писмима читалаца критиковао контроверзну јавну личност, онда морамо да зазиремо од могућности кривичног прогона новинара само зато што се служе правом на слободу изражавања док обављају своје радне задатке, указује Смајловићева.
Прошле године 242 парнице
Пред Вишим судом у Београду прошле године покренута су 242 парнична поступка због објављивања информација у медијима, углавном због повреде части у угледа. Поступци су поред власника медија, покретани и против уредника и новинара, који су „на мети“ и у кривичним поступцима због увреде и клевете.
Представници новинарских удружења више пута су напомињали да судски поступци против новинара подстичу аутоцензуру, али и финансијски исцрпљују медије.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.