Вести
15. 11. 2022.
Прекарност подстиче цензуру и аутоцензуру
Маја Север, председница СНХ и ЕФЈ, о тешком положају новинара и медијских радника
Новинари и медијски радници у Србији су под сталним и растућим претњама - од законске опструкције до физичких напада, од економске кризе до политичког притиска и узнемиравања на интернету - од све несигурнијег посла, суочени са ниским и нередовним зарадама, продуженим и нерегулисаним радним временом и злоупотребом њихових радних права.
Ову суморну слику наше медијске сцене потврдило је и истраживање Синдиката новинара Србије (СИНОС) спроведено међу колегиницама и колегама у оквиру пројекта „Новинарство на надницу“, које је финансијски подржало Министарство културе и информисања.
Тежак социоекономски и професионални положај новинара и медијских радника препознат је и у Медијској стратегији. Акционим планом овог документа предвиђено је да до краја последњег квартала ове године отпочне дијалог и буде потписан грански колективни уговор којим би био уведен ред у овом делу медијске гране. Од тога, за сада, нема ништа јер партнери нису спремни за дијалог. Међу синдикатима нема сагласности за заједнички наступ, што послодавци користе и одбијају да формирају своје организацију.
- Ово је заиста лоша ситуација за све новинаре, новинарке и медијске дјелатнике, а сретна вијест за послодавце, али и оне којима слободан и неовисан рад новинара није у интересу - каже Маја Север, председница Европске федерације новинара и Синдиката новинара Хрватске, коју смо позвали да прокоментарише ефикасност медијске синдикалне борбе у Европи и региону.
- Разједињени немамо снагу борити се за заштиту својих радничких и професионалних права и наша позиција је слаба. Проблем изостанка организације послодаваца - и то је лош знак који показује како је идеја, не само идеја него и обавеза социјалног дијалога у медијском сектору, још јако далеко. И то поново није добро. Морамо кренути од себе и покушати пронаћи начина да синдикати раде заједно у циљу заштите радничких права. Знам да то није понекад лако, али све док је циљ заједнички вјерујем да постоји начин.
Када је реч о повлачењу паралеле о стању у новинарској делатности у Хрватској, региону и развијеним земљама, наша саговорница каже да су разлике у Европи видљиве и у медијском сектору.
- Неке ствари које се у западним земљама подразумјевају, попут бројних и јаких синдиката, добре заштите колективним уговорима, заједнички рад у одбрани радничких права за нас су само далеки сан. С друге стране и даље дијелимо бројне проблеме. И у старој Европи слаби заштита радничких права, а јачају напади на новинаре и медијске раднике, али за разлику од нас они доста брзо развијају суставе за заштиту и унутар медијских кућа и у сурадњи с надлежним институција-
Разједињени немамо снагу борити се за заштиту својих радничких и професионалних права и наша позиција је слаба Али мислим да наша повезаност јача, а то значи бржу размјену искустава и подршку.
У Србији су, после приватизације, у већини медија угашени синдикати. Питали смо Мају Север како објашњава незаинтересованост колега да се учлане у синдикате: страхом од реакције послодавца, разочарењем у деловање синдиката, технолошким развојем...
- Мислим да је тај страх често пута, нажалост, оправдан. Слободно тржиште понеки су на овим нашим просторима доживјели као слободу да раде што желе, а и не поштују законе ако им је тако драго. И сама сам свједочила притиску послодаваца због активности у синдикату, у приватним медијима још је теже. Нажалост синдикати носе бреме неке перцепције из оних времена, понекад је проблем и у нама јер не пратимо увек развој и нове околности, али ипак бих ставила нагласак на атмосферу која није пријатељска према синдикатима, а колегице и колеге су заправо исцрпљени борбом за опстанак, да тешко проналазе вријеме за додатне активности у синдикату. На нама је да им олакшамо и увјеримо их да је солидарност важна и да морамо искористити могућности које су нам осигуране неким законима, нпр. оним о социјалном дијалогу и синдикату као партнеру у преговорима о радничким правима.
Млади и регионална сарадња
- Наш рад треба да буде видљивији, морамо да модернизирамо наше дјеловање, објаснимо младим људима због чега је за слободу њиховог рада важна заштита њихових радничких права. Али и у активности синдиката укључити ствари које су потребне младим колегицама и колегама, попут додатне едукације, могућности повезивања, заједничког рада - каже Маја Север и истиче значај регионалне и сарадње у оквиру ЕФЈ:
- Надам се да смо свјесни да без солидарности и заједничког рада не можемо далеко. Повезивањем можемо заједно у пројекте, размјеном искустава олакшати рад, једноставно заједно смо јачи.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.