Вести
12. 10. 2022.
Србија номинована за СЛАП земљу године
Србија је номинована за СЛАП(SLAPP) земљу године (Стратешке тужбе против учешћа јавности), према избору CASE коалиције – Coalition against Slapps in Europe. Ова награда се додељује за 2021, односно 2022. годину, земљи у којој се тужбе подносе са идејом да се на тај начин изврши притисак и застраше новинари и активисти. Србија је номинована у категорији “Држава застрашивач године”, заједно са Пољском и Италијом.
На сајту www.the-case.eu се наводи да је са 18 документованих случајева СЛАП-а у 2021. години, Србија се показала као плодно тле за SLAPP тужбе. До почетка 2022. године, угледна српска куц́а за истраживачко новинарство КРИК суочила се са десет текуц́их судских поступака против ње и њених новинара, које су међународне невладине организације за слободу штампе сматрале нападом моц́них појединаца који тако одвраћају организацију од њеног рада. Многе од ових тужби подносе српски политичари и друге моц́не личности – укључујуц́и и један број оних који су блиско повезани са владајуц́ом странком.
Српски бизнисмен Станко Суботић нашао се у најужем избору за највећег застрашивача медија, у категорији Прекогранични насилник године, заједно са Краљевином Мароко и Сванте Кумлином. Како се наводи, “награда се додељује најбесрамнијим напорима међународног тужиоца да искористи европске судове да уц́утка критику и неслагање”.
Суботић је у Женеви, у јануару 2021. године, поднео велику грађанску тужбу за клевету против медијске куће Organized Crime and Coruption Reporting Project (OCCRP), издавача OCCRP Дру Саливана и Драгане Пећо, новинарке српског медијског партнера КРИК, захтевајући 155.000 швајцарских франака одштете – две године након објављивања чланка. Он већ има искуства са СЛАП тужбама: претходни случај у Великој Британији против Ратка Кнежевића одбачен је као злоупотреба поступка 2013. године.
Медији су последњих петнаестак година наводили да Суботић има блиске контакте са председником Србије Александром Вучићем.
Glasanje je u toku na sajtu:
https://www.the-case.eu/campaign-list/the-european-slapp-contest-2022
Занимљиво је да у конкуренцији за бонус награду налазе и тајкуни Роман Абрамович и Олег Дерипаска.
Награда THE EUROPEAN SLAPP CONTEST 2022 се додељује 20. октобра у оквиру антислап конференцију у Стразбуру.
Коментари (1)
Остави коментар12.10.
2022.
besposlen pop
i jariće krsti
Одговори