Вести
10. 10. 2022.
Блаћење и убијање озбиљног новинарства
Динко Грухоњић: Вучић је свестан да у Информеру не раде новинари, него режимски пропагандисти који су спремни на апсолутно све како би испунили захтев газде и грађанима смучили медије и новинарство; Александар Вучић: Таблоид Данас који је у власништву Унитед Групе имао је интервју са правоснажно осуђеним педофилом и силоватељем, глумцем Гораном Јевтићем. Што тада нисте протестовали; Слободан Ћирић: Довођење у везу Информеровог интервјуа са силоватељем Игором Милошевићем и интервјуа Данаса са глумцем класичан је неуспешан покушај замене теза
Александар Вучић ради оно што ради сваки аутократа на свету, од Трампа до Орбана: изједначава озбиљне медије са таблоид(иот)ним гласилима како би пред очима „обичних грађана“ створио слику да су сви новинари лажови, каже новинар и медијски педагог Динко Грухоњић за Данас.
Председник Србије Александар Вучић се током обраћања јавности у суботу огласио о случају интервјуа са силоватељем у Информеру: „Не знам шта да се изјашњавам. Јесам за пооштравање казни силоватељима. Али ако могу на утичем на законописце и законотворце јесте да се додатно појачају казне за силоватеље. Ако ме питате да ли сам новинар или нисам, и да ли бих објавио такав интервју, рекао бих да не.“
Одговарајући на питање новинара он је додао да је „таблоид Данас који је у власништву Унитед Групе“, имао интервју са правоснажно осуђеним педофилом и силоватељем, глумцем Гораном Јевтићем и питао: „Што тада нисте протестовали. Пустите све људе и новинаре да раде свој посао, па макар и овако радили. Нећу се изјашњавати јер би се тако мешао у уређивачку политику.“
Ово није први напад председника на Данас, а већ годинама и он и његови најближи сарадници Данас називају таблоидом, грубо ставијајуђ знак једнакости између дневног информативног гласила и жуте штампе која је листом у служби режима, а у чему предњачи Информер.
„Вучић је веома свестан да у Информеру не раде новинари, него режимски пропагандисти који су спремни на апсолутно све, како би не само испунили захтев газде, већ како би грађанима смучили медије и новинарство као професију. На тај начин, Вучић и њему слични елиминишу новинарство као независног контролора властф, каже Грухоњић.
Додамо ли томе и то да је судство етикетирано као корумпирано, елиминисана је и та грана власти кој а треба да контролише остале две гране власти, иако и те како постоје и часне судије, као и часни новинари“, објашњава наш саговорник: „Додамо ли томе и чињеницу да је од Скупштине Србије одавно направљен циркус у којем, уз часне изузетке, не седе слободомислећи посланици као носиоци бирачке воље већ страначки роботизовани војници, елиминисана је и та грана власти. На тај начин извршна власт је уништила све своје главне контроле и отворен је пут за сада ка аутократији, сутра већ и диктатури.“
И за потпредседника Удружења новинара Србије Слободана Ћирића нема дилеме да нема места изједначавању Информера и Данаса. Он за наш лист подсећа даје УНС већ осудио интервју са вишеструким силоватељем објављен у Информеру:
„Уверени смо да је њиме прекршен новинарски кодекс, јер су жртве поново трауматизоване. Сматрамо и да су протести грађана због новинарског непрофесионализма оправдани, али и да је покушај физичког разрачунавања са новинарима неприхватљив."
Но, изричит је Ћирић, довођење у везу Информеровог интервјуа са силоватељем и интервјуа Данаса са глумцем класичан је неуспешан покушај замене теза.
„Иако у изворним значењима таблоид и таблоидно новинарство немају негативну конотацију, у српским условима они су постали снинонима за сензационализам, тенденциозно извештавање, приземан речник, пласирање неистина и полуистина, одсуство озбиљних стручних и научних анализа, верно служење једном политичком курсу... Имајући све то у виду, уверен сам да Данас није таблоид, нити се његови новинари баве таблоидним новинарством“, каже Ћирић за Данас.
Подсетимо, због објављеног интервјуа са силоватељем у Информеру до сада су одржана три протеста грађана испред њихове редакције. Интервју су осудиле бројне невладине организације, новинарска удружења, повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић, али и две министарке Зорана Михајловић и Татјана Матић. Савет за штампу је саопштио да је несумњиво повређено више ставки Кодекса новинара Србије и да ће тај случај разматрати на следећој седници Комисије за жалбе након што је стигао велики број жалби на тај интервју.
Иако је председник повукао паралелу између два интервјуа, она није одржива пошто је са Јавтићем рађен интервју поводом позоришне представе, а не због недела за које је кажњен, док је у случају вишеструког повратника силоватеља Игора Милошевића Информер практично пропагирао насиље, уз „савете“ силоватеља како да га прихвате.
Пропали ратнохушкачки новинар са Пала „Додуше, код Вучића имамо јошједан мотив који је личан: он је пропао у покушају да буде ратнохушкачки новинарчак и на Палама 1992. године када је у караџићевско-младићевској гебелсовској машинерији био проглашен за антиталента. Од тада се, нажалост, бави политиком, иако би ипак далеко мања штета по грађане Србије и суседних земаља била да је остао у ратној пропаганди", сматра Грухоњић. |
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.