Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Убијен мексички новинар, 15. ове године
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

23. 08. 2022.

Аутор: Ројтерс, TRT World, АП Извор: Медиацентар Сарајево

Убијен мексички новинар, 15. ове године

Ројтерс пише како је Роман убијен непосредно након што је објавио колумну о наводној умијешаности локалних политичара у нестанак 43 студента 2014. године.

Мексички новинар Фредид Роман убијен је у понедјељак у свом аутомобилу у држави Гуереро, саопштиле су мексичке власти.

Локални медији су јавили да је колумниста Фредид “Фреди” Роман упао у засједу у понедјељак поподне у граду Чилпансинго коју су организовали наоружани нападачи на мотоциклу. Он је 15. медијски радник који је убијен ове године у Мексику, пише Асошијетед прес (АП).

Своје текстове је објављивао на разним страницама друштвених мрежа и сарађивао са локалним новинама. 

Ројтерс пише како је Роман убијен непосредно након што је објавио колумну о наводној умијешаности локалних политичара у нестанак 43 студента 2014. године. Овај случај су истражитељи прошле седмице назвали “државним злочином”.

Организације које се баве слободом медија наводе да раде на утврђивању да ли је Романова смрт била повезана с његовом професијом.

Према писању Артикла 19, организације која се бави људским правима, ова година је најсмртоноснија за мексичке новинаре у хисторији. Навели су и како је насиље над новинарима нагло порасло под администрацијом предсједника Андреаса Мануела Лопеза Обрадора. Он је на дужност ступио 2018. године.

Случај 43 студента из Герера, који су нестали 2014. године након што су заузели аутобус те кренули у Мексико на обиљежавање годишњице масакра у Тлателолцу 1968, сматра се једним од најгорих кршења људских права у мексичкој хисторији.

Случај је поново доспио у центар пажње прошле седмице када је овај случај Комисија за истину прогласила “државним злочином” у који су били укључени агенти разних институција.

Са око 150 убијених новинара од 2000. године, према РСФ-у, Мексико се сматра једном од најопаснијих земаља на свијету за медијске раднике. 

Према Свјетском индексу медијских слобода Репортера без граница, Мексико се налази на 127. од 180 мјеста.

 

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси