Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  RSF покреће Лабораторију за дигиталну сигурност за новинаре
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

14. 07. 2022.

Аутор: RSF Извор: Media.ba

RSF покреће Лабораторију за дигиталну сигурност за новинаре

Сваки новинар може контактирати Лабораторију за дигиталну сигурност ако постоји увјерљива сумња да је постао мета дигиталне шпијунаже због свог новинарског рада

Годину дана након открића афере Пегасус, шпијунског софтвера који је надзирао новинаре, Репортери без граница (RSF) ће 18. јула представити Лабораторију за дигиталну сигурност (Digital Security Lab) с циљем да помогне новинарима у борби против пријетњи надзора на интернету.

Ова лабораторија, која ће бити смјештена у Берлину, дизајнирана је да дубински анализира уређаје новинара који сумњају да су под дигиталним надзором. 

Било да се ради о вирусу који инфицира њихове уређаје или хакује њихове рачуне на друштвеним мрежама, новинари се суочавају с бројним пријетњама које захтијевају снажна и ригорозна рјешења, кажу из RSF.

“Дигитална пријетња новинарима је стварна, а скандал са Пегасусом је то јасно показао”, наводи Christian Mïhr, извршни директор RSF Немачке. “Са Лабораторијом RSF-а за дигиталну сигурност коначно можемо дати адекватан одговор на бројне захтјеве за помоћ које добијамо од новинара из цијелог свијета који страхују да су шпијунирани или да су постали мета других облика дигиталних напада”, каже Christophe Deloire, генерални секретар RSF-а.

Сваки новинар може контактирати Лабораторију за дигиталну сигурност ако постоји увјерљива сумња да је постао мета дигиталне шпијунаже због свог новинарског рада. Вјероватна сумња постоји, на примјер, ако је особа примила софистициране phishing поруке (мрежне преваре). Други основ сумње су необјашњиво цурење информација или општи акти репресије ауторитарне државе према новинару, кажу из РСФ. 

Нову Лабораторију за дигиталну сигурност чини тим од три стручњака. Они ће прегледати крајње уређаје новинара како би се показало да ли постоји шпијунска технологија. Хакери често користе phishing трикове како би навели новинаре да кликну на линк или отворе документ у облику прилога напримјер е-маила. Сходно томе, потрага за траговима шпијунаже углавном почиње анализом сумњивих порука како би се утврдило да ли су оне параван за шпијунски софтвер. Осим тога, РСФ-ов тим ће испитивати инсталиране програме и провјеравати да ли постоје други трагови који би могли дати назнаке о претходно извршеним активностима шпијунирања.

RSF подсјећа да је истраживање међународне медијске мреже 18. јула 2021. открило да су телефони десетина хиљада политичара, активиста за људска права и новинара потенцијално хаковани помоћу шпијунског софтвера Пегасус који је развила НСО Гроуп, израелска компанија за cyber оружје. Листа телефонских бројева који су шпијунирани садржи и више од 200 бројева новинара. 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси