Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Младен Саватовић, Слађана Глушчевић, Милош Катић и Јована Глигоријевић добитници признања за истраживачко новинарство
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

06. 05. 2022.

Аутор: Ј. Диковић Извор: Данас

Младен Саватовић, Слађана Глушчевић, Милош Катић и Јована Глигоријевић добитници признања за истраживачко новинарство

Награду за истраживачко новинарство “Дејан Анастасијевић 2022“ добили су Младен Саватовић са Н1 за документарац „Испод површине краљеви асфалта“, Слађана Глушчевић и Милош Катић, VOICE – “Држава имовину 1,8 млрд евра продала губиташу АБЛ Солвенту за 51 милион евра” и Јована Глигоријевић “Сексуално насиље у Истраживачкој станици Петница: Завера ћутања која је дуго трајала“.

Награду 17. годину за редом додељује Независно удружење новинара Србије, уз подршку Амбасаде САД-а.

Награђени новинари и новинарке су добили по 100.000 динара.

Амерички амбасадор Кристофер Хил је на српском језику рекао да му је јако драго да је на овој церемонији, па је на енглеском подсетио да САД подржава ову награду од почетка.

„Честитам свима који се бавите истраживачким новинарством. То је веома тешка професија. Веома је важна потрага за истином и тиме шта је исправно“, навео је Хил.

Амбасадор је наглсио да демократија без слободе медија није демократија.

Поменуо је агресију Русије на Украјину, наводећи да Русија иде у апсолутно погрешном правцу.

„Свесни смо новинара који су изгубили животе у Украјини. Ове године и будућих година морамо да их се сећамо“, указао је Хил.

Главни и одговорни уредник недељника Време Филип Шварм, истакао је да ни ове године није био лак задатак да се одаберу најбољи.

Председник НУНС-а Жељко Бодрожић, рекао је да нас не Дејан Анастасијевић прерано напустио и оставио велики траг и заоставштину у новинарству.

Подсетио је да на речи недавно преминулог Славише Лекића, који је 2017. рекао да није лако бити новонар када је један човек окупирао цео медијски простор.

Бодрожић је подсетио да је он пре три године изјавио да власт отворено и брутално гуши слободе медија, а прошле године да се последњих година боримо за права за које смо се већ изборили после 2000. године.

„Остаје нам борба, није људски сакрити се и ућутати“, навео је Бодрожић.

У ужем кругу за категорију електронских медија били су номиновани Јелена Мирковић Н1 са причом “Златна отмица“ и Вања Ђурић Н1 “Испод површине амин за злочин”.

Од штампаних медија у ужи круг су ушли Саша Драгојло са текстом “Штекови, насиље и везе са безбедоносним службама” и Немања Рујевић – “Притајена компанија, скривена држава”.

Што се тиче онлајн медија, у ужи круг ушли су Марија Ристић, Balkan Insight/ЦИНС – “Србија слала оружје Мјанмару након пуча“, као и Јелена Вељковић и Владо Апостолов – “Колувији пипци у Македонији“.

Подсетимо, награде се сваке године додељују за истраживачке новинарске радове у три категорије: електронски медији (ТВ и радио), онлајн медији и штампани медији, и то за теме од изузетне важности за грађане територије на којој се медиј дистрибуира, емитује или користи, откривају и доказују непознате чињенице до којих су новинари дошли сопственим радом.

Ове године на конкурс се пријавило 67 новинара са 72 медијска текста и прилога.

Жири који је одлучивао чинили су Филип Шварм, главни и одговорни уредник “Време” – председник жирија; Динко Грухоњић, новинар и наставник на Одсеку за медијске студије Филозофског факултета у Новом Саду, Љиљана Стојановић, уредница “ЈУГпрес”; Мирјана Јевтовић, новинарка.

НУНС-ова награда за изузетност у истаживачком новинарству се додељује сваке године поводом Светског дана слободе медија, 3. маја. Награде победничким радовима и друга признања додељена су на свечаности која је одржана 5. маја у Београду, у Дорћол платзу, Добрачина 59, у 15 часова.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси