Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Праћени људи око Кашогија пре и после његовог убиства
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

19. 07. 2021.

Аутор: С.Д / Данас

Праћени људи око Кашогија пре и после његовог убиства

Истрага међународног медијској конзорцијума, међу којима су британски Гардијен и амерички Вашингтон пост, открила је да је шпијунски софтвер израелске НСО групе, коришћен за надгледање људи блиских убијеном саудијском новинару Џамалу Кашогију.

Након бруталног убиства новинара Џамала Кашогија, НСО група, израелска технолошка компанија, одлучно је порекла да је њихов хакерски злонамерни софтвер коришћен за праћење новинара или његове породице, пише Гардијен.

“Могу вам рећи врло јасно. Нисмо имали никакве везе са овим ужасним убиством“, рекао је Шалев Хулио, извршни директор израелске надзорне компаније НСО, америчком ТВ програму “60 минута” у марту 2019.

НСО група је израелска технолошка компанија чији шпијунски софтвер назван Пегасус омогућава даљински надзор паметних телефона.

Саудијска влада се налази међу њиховим бројним клијентима, а заједничка истрага британског Гардијана и других медија, заснована на процурелим подацима и форензичкој анализи телефона, открила је нове доказе да је шпијунски софтвер ове компаније коришћен за надгледање људи блиских Кашогију и пре и после његове смрти.

Истрага указује на очигледни покушај Саудијске Арабије и њеног блиског савезника Уједињених Арапских Емирата да искористе шпијунску технологију НСО и након Кашогијеве смрти да надгледа своје сараднике и турску истрагу убиства, чак су изабрали телефон главног истанбулског тужиоца за потенцијални надзор.

Форензичка анализа открила је да је телефон Хатиџе Џенгис, Кашогијеве веренице из Турске, заражен Пегазом четири дана након његовог убиства.

Кашогијеви сарадници који су били мета надзора, према подацима из ове истраге, укључују Абдулаха Кашогија, сина новинара, Азам Тамимија, палестинско-британског активисту и пријатеља и Мадави Ал-Рашида, научника из Лондона, који је учествовао у стварању опозиционе странке емиграната Саудијаца након Кашогијевог убиства.

Кашоги, 58-годишњи новинар са пребивалиштем у Америци, био је колумниста Вашингтон поста и познати критичар саудијског принца престологанследника Мухамеда бин Салмана.

Последњи пут је виђен да улази у конзулат Саудијске Арабије 2. октобра 2018. године у Истанбулу, како би подигао документа која су му била потребна да би се оженио вереницом Хатиџом Џенгиз из Турске.

Из конзулата није изашао, а верује се да га је убио тим од 15 људи послатих из Саудијске Арабије.

Вашингтон Пост је писао да је ЦИА закључила да је Мухамед бин Салман наредио убиство, што Саудијска Арабија и сам принц поричу.

Јавни тужилац ове земље је крајем 2019.саопштио да је пет особа осуђено на смрт у Саудијској Арабији због убиства новинара Џамала Кашогија и да престолонаследник са тим “нема везе”.

Кашоги је, по саудијској верзији, убијен у „одметничкој“ акцији.

Истрага коју је спровео међународни медијски конзорцијум, пружила је додатне доказе да се злонамерни софтвер израелске Групе НСО користи за шпијунирање новинара, бораца за људска права и политичких неистомишљеника.

Са листе више од 50.000 бројева мобилних телефона, коју су добили париска непрофитна организација Забрањене приче и група Амнести интернешенел и поделили је са 16 медијских организација, међу којима су британски Гардијен и амерички Вашингтон пост, новинари су идентификовали више од 1.000 појединаца у 50 земаља које су наводно клијенти НСО изабрали за потенцијални надзор.

Међу њима је 189 новинара, више од 600 политичара и државних званичника, најмање 65 руководилаца у привреди, 85 бораца за људска права и неколико шефова држава, наводи Вашингтон пост.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси