Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Дебата о медијима: У Србији „цензура домета, а не садржаја“
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

26. 05. 2021.

Аутор: Бета Извор: Данас

Дебата о медијима: У Србији „цензура домета, а не садржаја“

Директор Центра за истраживачко новинарство Србије Бранко Чечен оценио је данас да је могуће да ће до промена у Србији доћи када „ужаси“ стигну до грађана, јер, како је рекао, „не види други начин“.

„Брине ме што већина грађана не мисли да треба да буде правилно информисана“, рекао је он на дебати Европског покрета у Србији „Право на информисање“.

Чечен је казао да ће медији увек бити показатељ демократије у друштву, јер је чињеница да они нису узрок ничега, већ „последица фундаменталних ствари у држави“.

Коментаришући слободу медија и право на информисање у Србији, директор NewsMax Adria Слободан Георгиев казао је да се друштво раније било изборило за „неко право“ информисања, али да изгледа да се дошло у ситуацију да то више није потребно.

„Нисмо успели да будемо демократско друштво, мало је оних којима је стало до слободе. Данас људи не смеју ни у кафани да причају, ми у таквој клими живимо“, казао је он и нагласио да корупција у Србији „није болест него стање“.

Извршна директорка Грађанских иницијатива Маја Стојановић изјавила је да је за информаисање кључно да се зна шта се дешава у једној држави да би грађанин могао да донесе одлуке о свом свакодневном животу.

„Закон о јавном информисању у Србији је био један од најбољих закона на свету, на који су се угледали и други, али проблем је у пракси. Институције не одговарају на питања грађана, само у 2020. години је било око 3.000 решења повереника, а на скоро 50 одсто њих није било одговора“, казала је она.

Додала је да у Србији нема владавине права која би право информисања обезбедила грађанима.

„Тактика државе је да доведе до тога да грађани одустану од тражења информација“, напоменула је Стојановић.

Новинар Дојче Велеа Немања Рујевић оценио је да политичари и институције одговарају медијима само кад њима одговара, без обзира на то каква су питања.

„Зашто се власти у Србији исплати да не одговара на питања медија. Приметна је жеља власти да никад не виде никога ко би их критиковао, јер им то једноставно не треба“, казао је он.

Рујевић сматра да је у Србији присутна „цензура домета, а не садржаја“, односно колико људи сме да види то што се прича, што је, по његовим речима, „строго контролисано“.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси