Вести
14. 05. 2021.
Представници Велике Британије и независних локалних медија о подршци и притисцима
Заменица британске амбасадорке Ребека Фабрици и директор Британског савета (British Council) за Западни Балкан Питер Браун разговарали су данас у Нишу са представницима три локална медија о подршци која им је потребна због повећаног броја напада, злоупотребе правних инструмената, цензуре и лажних вести.
Представници Јужних вести, портала Инфо врањске и ЈУГпресса рекли су да су независни медији и новинари на југу Србије годинама изложени бројним притисцима, а као најновији пример навели су тужбе београдске фирме "Миленијум тим" против ЈУГпресса и портала Инфоврањске, због тога што су пренели извештаје са конференција за новинаре Народне странке.
Главна уредница Јужних вести Гордана Бјелетић казала је да они који покушавају да на различите начине спрече разоткривање нелегалних ствари, као и њихови починиоци, на врло креативан начин покушавају да онемогуће новинаре да раде свој посао.
"Некада раније то су биле отворене претње, било је више физичких напада. Сада видимо, што је јако опасно, да се за то користе сва расположива средства у држави", навела је Бјелетић.
Према њеним речима, професионалним новинарима је веома битно да могу да рачунају макар на правну заштиту, али у овој ситуацији не могу ни на то да рачунају.
"Јужне вести су због лажног портала који је украо име Јужних вести поднеле три пријаве. Међутим, две инстанце су одбациле једну кривичну пријаву, а правници то тумаче као скандал, јер су употребљени аргументи без икаквог правног основа", рекла је Бјелетић.
То је, додала је, управо оно што медијима заправо улива највећу несигурност.
"Ми јесмо навикли да живимо и радимо са притисцима, то је иначе оно што наш посао носи, али је опасно то што систем заштите у овој земљи не функционише. Систем штити насилнике. Оно што нас охрабрује је то што нас јавност штити", додала је Бјелетић.
Главна уредница ЈУГпресса Љиљана Стојановић подсетила је да је београдска фирма "Миленијум тим" овог пролећа тужила ту медијску кућу и затражила одштету од 200.000 евра због преношења извештаја са конференција Народне странке у Лесковцу и Врањској Бањи.
Стојановић је казала да је "Миленијум тим" тужио ЈУГпресс практично због тога што је та медијска кућа радила свој посао.
"Цифра од 200.000 евра је за нас незамислива. Проблем нам је и такса коју треба платити за одговор на тужбу, да не говоримо о адвокатима и свему осталом што прати један судски процес", рекла је Стојановић.
Према њеним речима, подршка британске амбасаде и Британског савета у новонасталој ситуацији много значи тој медијској кући.
"ЈУГ пресс постоји 15 година и за то време смо свашта преживели и знамо да је свака подршка итекако важна, како од читалаца, тако и од људи који морају да скрену пажњу онима који доносе одлуке, да не могу тако да поступају са медијима", рекла је Стојановић.
Навела је да је на југу Србије опстанак медија који нису под контролом власти готово немогућ, због различитих врста притисака који иду од претњи, преко тужби, до озбиљних економских притисака и тога да независни медији не добијају новац за пројекте на конкурсима за финансирање јавног интереса.
Главни уредник портала Инфо врањске Саша Стојковић подсетио је да је фирма "Миленијум тим" тужила и ту медијску кућу и затражила 100.000 евра одштете због извештаја са конференције за новинаре Народне странке.
Стојковић је додао да је "Миленијум тим" тужио Инфо врањске, а да претходно није тражио деманти.
"Нама је подршка међународних организација једина сламка спаса. Са других страна помоћи нема. Подршка јавности је оно што нас одржава у животу, али овде се не ради о таквој врсти наше потребе", изјавио је Стојковић.
Он је казао да је тужба од 100.000 евра нешто што би уништило и далеко веће фирме, а не било који медиј у Србији.
"Очигледно је да многима у овој земљи смета што се бавимо стварношћу, а не тиме како је лепо у парку или како деца крећу у школу. Очигледно је да су многи спремни да учине све како би нам затворили уста, али надам се да нећемо дозволити да јавност жмури и да нас неко силом гура у ћутање", навео је Стојковић.
Заменица британске амбасадорке Ребека Фабрици рекла је да њена земља остаје посвећена слободи медија и подршци демократији и људским правима широм света.
Верујемо, додала је Фабрици, да су независни медији основа сваког функционалног друштва и да воде већој стабилности и просперитету.
"Посвећени смо и томе да указујемо на све случајеве кршења медијских слобода, на свим нивоима, било где у свету, јер верујемо да они који злоупотребљавају и ограничавају медијске слободе морају за то да одговарају", казала је Фабрици.
Подсетила је да је Велика Британија 2018. године покренула Кампању за слободу медија 2018, која је довела до оснивања Глобалне коалиције за слободу медија, на конференцији у Лондону у јулу 2019. године.
"Коалиција у овом тренутку има 47 држава чланица и оне су се обавезале да ће радити на побољшању слободе медија у својим државама, али и глобално. Србија је чланица Коалиције", рекла је Фабрици.
Главни циљеви Коалције, додала је, јесу слобода медија, безбедност новинара и одговорност за све који нападају новинаре због тога што раде свој посао.
"Као копредседавајући, заједно са нашим канадским колегама, ми ћемо, као и до сада, наставити да указујемо на све случајеве и ситуације које нису у складу са овим циљевима", навела је Фабрици.
Директор Британског савета за Западни Балкан Питер Браун изјавио је да се људи ослањају на локалне медије за информације о својим заједницама и локалној самоуправи, и да је од кључног значаја да новинари имају приступ тачним информацијама.
На састанку је речено и да Велика Британија финансирањем програма "Медији за све" (Media for All) помаже медијима на Западном Балкану да остваре финансијску независност.
Пројектом се пружа подршка и медијима младих и младим новинарима, јача глас жена и других недовољно заступљених група у региону.
Цео видео материјал можете погледати ОВДЕ
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.