Вести
01. 04. 2021.
Разарање и крпљење
Слажем се да би првостепена пресуда судије Жугића за паљење куће Милана Јовановића могла да представља „камен међаш“ овдашњег правосудног система када су у питању пресуде због напада на новинаре.
Стотинудвадесетшест страна којим се убедљиво образлаже судска пресуда најбоља је могућа одбрана пред одлуку другостепеног суда, али и драгоцено штиво за све који ће се убудуће бавити проблематиком угрожавања безбедности новинара.
Суморни тонови везани за ову проблематику преовлађују и у годишњем извештају Заштитника грађана упућеног народним посланицима на разматрање, у којем се потврђује повећан број напада на новинаре у прошлој години. „Физички и вербални напади, омаловажавање, понижавање и дискредитација новинара“ помињу се као модалитети атаковања, уз констатацију омбдусмана да „није забележен напредак у области слободе говора и изражавања“.
Таква атмосфера је плодно тло за покушаје упада у просторије медија какав се недавно десио у централи Унитед групе.
То ме је подсетило на давну 2005. годину када је у зграду Б92 упао наоружани Синиша Вучинић, пошто је био незадовољан политичким ставовима неких гостију у нашем програму.
И тада су, као и сада, таблоиди водили главну реч, што је битно за разумевање контекста који се сада екранизују изазивајући различите реакције публике.
Једном ће тако доћи на ред за екранизацију овог времена које је у свом коментару Бошко Јакшић одлично описао као „разарање новинарства“. Немам шта да додам или одузмем ономе што је написао.
Поготово када видим како бивша новинарка, а садашња градоначелница Ниша свесрдно доприноси оваквом тренду. Да не знам кроз шта је прошла у време када је била „персона нон грата“ због свог професионалног рада, не бих оволико био осупнут оним што чујем да је изговорила.
Дође ми да помислим да је, циљајући Јужне вести, градоначелница Драгана Сотировски заправо мислила на плагијат сајта због којег нико из власти не реагује. Да је то урадила, рекао бих да је нашла савршен начин да искаже политички став и пошаље јасну поруку афирмишући професионалне вредности. Овако, не само да је оћутала оно што не сме да прећути, већ се фокусирала на погрешну мету.
Рачун за овакве грешке обично стиже касно на наплату. Поготово када цех направе они који то не би смели да чине. На састанку са Радном групом за заштиту и безбедност новинара председница владе Ана Брнабић је осудила дискриминацију медија и најавила да ће о томе и лично разговарати са градоначелницом Ниша. На жалост још увек нема ефеката, а на сваку неподопштину према медијима потребно је бар дупло више критике и реакција да би се зауставила негативна спирала.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.