Вести
04. 01. 2021.
In memoriam: Милорад Додеровић
И награђиван и забрањиван
Милорад Додеровић (67), новинарски доајен, публициста, писац, грађански и новинарски активиста, дописник аустралијског државног СБС радија на српском језику и члан Управе и Извршног одбора Удружења новинара Србије (УНС), преминуо је 30. децембра 2020. у ковид зони Клиничког центра Ниш.
Само два дана пред коначни одлазак, 28. децембра, емитовао је свој последњи интервју на СБС радију, чији је дописник био 26 година.
Уредници и продуценти тог радија су, уосталом, више пута умели јавно да кажу да је спадао у новинарске посвећенике који су радили и када су били на одмору или у болничком кревету.
Пре шест година је због такве професионалне преданости и „стеченог поверења слушалаца вештим одабиром догађаја и ауторитативним анализама турбулентних политичких и транзиционих процеса у Србији и њеном окружењу“ добио награду СБС-а за изузетна новинарска достигнућа.
– Убијају нас на разне начине. Од тога да пуцају у нас па до социјалне еутаназије због нашег лошег социјалног положаја. А бојим се да су они који нам прете спремни да, када би могли, ураде и нешто више уколико се ми уплашимо. Новинари не смеју да се уплаше, треба да буду гласни у својој одбрани и морају да буду солидарни – рекао је, некако у то време, за портал Јужне вести.
Додеровић је прошле године обележио 40 година професионалног рада – у различитим државним или приватним, провладиним или независним медијима, промоцијом своје књиге „Седма сила без крила“.
У њој је кроз 72 приче из сопственог новинарског искуства „покушао да поручи да су ‘седмој сили’ озбиљно поломљена крила између осталог и због ‘мангупа из наших редова'“.
У последњој, како је казао, заветној причи, извинио се проституткама чији је занат често поредио са политиком, јер их је тако „заправо вређао“. Књига је награђена Светосавским печатом на истоименом нишком сајму књига.
За себе је говорио да је „и награђиван и забрањиван и осуђиван“, што се за неког који је „сав новинар“- како су га ових дана описали у УНС-у, и подразумева.
Рођен је 1953. године у селу Маровац, у општини Медвеђа, а новинарством се професионално бавио од 1978, када је почео да ради у нишким омладинским листовима Збивања и Графит.
У том периоду је био и стални дописник републичког и југословенског листа младих НОН и Младост, ријечког Вала и загребачког Полета.
Због интервјуа са Момом Капором, који је као в.д. глодура Графита урадио и објавио, 1989. године је забрањен 101. број тог листа.
Била је то једина забрана неких новина у време владавине Слободана Милошевића.
У јесен те године прешао је у градски дневни лист Народне новине.
Од априла 2001. до априла 2009. године, био је шеф дописништва Гласа јавности и Курира из Ниша. У тим листовима је напрасно проглашен технолошким вишком после сукоба са њиховим оснивачем Радисавом Родићем због тога што је одбио да напише текст који је сматрао етички спорним..
Пријатељи и колеге ће га се између осталог сећати и по брзој мисли, особеној емотивности, елоквенцији, личном шарму и духовитости. Иза себе је оставио супругу Драгицу и сина Николу, иначе апсолвента новинарства.
Милорад Додеровић ће бити сахрањен на Новом гробљу у Нишу у среду 6. јануара у 15 и 30 часова. УНС је саопштио да ће одржати комеморацију сутра у 11 часова, уз ограничен број учесника и могућност учешћа и праћења путем Зум апликације.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.