УНС вести
12. 04. 2011.
Писмо председника Европске федерације новинара Борису Тадићу

Обраћамо Вам се у име Европске федерације новинара (Еuropean Federation of Journalists - EFJ), регионалне групације Међународне федерације новинара (International Federation of Journalists - IFJ) која заступа више од 260.000 новинара из више од 30 европских земаља укључујући све земље чланице ЕУ и све земље кандидате за чланство у њој.
Већ смо имали прилику да се састанемо са Вама у септембру 2008. и да разговарамо о медијској ситуацији у Србији. Сматрамо да је слобода медија у Србији још увек озбиљно угрожена. Локална штампа изложена је последицама економске кризе и недостатка визије о будућности ове области, док је финансијска позиција новинара ужасавајућа. У неким деловима земље не постоје локални електронски медији.
Слобода штампе и безбедност новинара такође представљају разлоге за нашу забринутост. У Београду и Лозници, истраживачки новинари живе под 24-часовном полицијском заштитом и то нису једина места у којима је њихова безбедност угрожена. Независни листови трпе економски и политички притисак понекад чак и у виду неправедног судског притиска и судских одлука.
Две улице носе имена наших покојних колега Славка Ћурувије и Милана Пантића, али још увек се питамо зашто није извршена задовољавајућа и независна истрага о њиховом убиству.
ЕФЈ и њени партнери у Србији – Удружење новинара, Независно удружење новинара и Синдикат новинара – сматрају да је ова ситуација потпуно неприхватљива. Она представља један од разлога због којих смо одлучили да своју Годишњу скупштину ове године одржимо у Београду у периоду од 15. до 17. јуна.
Свесни смо да се Србија суочава се бројним изазовима и да очекујете одлуку Брисела о кандидатури земље за чланство у ЕУ. У том смислу, желимо да Вас подсетимо да копенхашки критеријуми за чланство у ЕУ који су дефинисани 1993. током Европског савета у Копенхагену, наводе да слобода штампе и слобода изражавања морају бити у потпуности поштоване и реализоване на основу одговарајућег законодавства у земљама кандидатима.
Поред тога, сматрамо да Србија попут многих других земаља широм Европе има потребу за јасном медијском стратегијом која би била имплементирана у сарадњи са професионалним организацијама. Слобода штампе, безбедност новинара, независност медија, нарочито јавног сервиса (РТС-а), поштовање ауторских права у дигиталном окружењу, одговарајући и прикладни радни услови базирани на колективним уговорима и иновативни модели пословања, представљају централне елементе новинарства које се може сматрати јавним добром.
Стога Вас позивамо да спроведете отворен, транспарентан и конструктиван дијалог са медијским професионалцима како би се имплементирале потребне реформе и како би новинари у Србији престали да живе у сиромаштву, корупцији и страху.
У периоду након нашег састанка пре две године, задовољни смо што имамо прилику за овај дијалог и надамо се да ће наша комуникација довести до конструктивнијег резултата.
Захваљујемо Вам се на пажњи којом ћете размотрити ово писмо и спремни смо да се поново састанемо са Вама поводом наше Годишње скупштине која се одржава 15. дo 17. јуна како бисмо разговарали о овим питањима.
Искрено Ваш,
Арне Кeниг
Председник ЕФЈ
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.