УНС вести
11. 07. 2025.
Новинаре Webinfo-a Општина Нови Бечеј не позива на догађаје – шта је лице, а шта наличје ове дискриминације?
Редакција Webinfo из Новог Бечеја већ месецима не добија позиве на догађаје од јавног значаја, а главна уредница овог портала Тијана Јанковић за сајт УНС-а као могући разлог наводи њихово извештавање о протестима у Новом Бечеју, који су уследили након пада надстрешнице у Новом Саду.
„Ово је требало да буде наша фотографија са догађаја, али пошто нисмо позвани - ми је немамо“ пише на насловној фотографији вести Webinfo-a о отварању Креативног центра Хертеленди без њиховог присуства.
Претходно, у априлу, редакција Webinfo-a, како је навела Јанковић, није добила позив на састанак председника општине Нови Бечеј са просветним радницама. Новинари Webinfo-a су, додаје, ипак присуствовали састанку, након што су накнадно случајно сазнали за овај догађај.
Тај састанак био је први у низу догађаја на који редакција није била позвана.
„Од како смо почели да пратимо протесте у Новом Бечеју, може се приметити чудно понашање политичких и челних људи ове Општине. Они који су се раније са нама шалили, који су нам се нормално јављали, сада нам ‘кроз зубе’ кажу добар дан“, објашњава Јанковић.
Не само да су, како каже Јанковић, престали да им се јављају, већ су, додаје, чули да их већина из владајуће структуре назива „опозиционим медијем“.
Да куриозитет буде већи, на питање УНС-а зашто се редакција Webinfo-a више пута није нашла међу позваним медијима на догађаје од јавног значаја и да ли убудуће може очекивати позиве на овакве догађаје, из кабинета председника општине Нови Бечеј као разлог навели су „сукоб интереса“ због тога што је супруг Тијане Јанковић одборник владајуће партије.
„Сматрамо да се Webinfo налази у сукобу интереса с обзиром да је супруг новинарке и власнице Webinfo изабран на Листи АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ-НОВИ БЕЧЕЈ СУТРА“, пише у одговору кабинета председника Општине Нови Бечеј.
„Опозициони“ или „медиј у сукобу интереса“ – Шта је разлог за дискриминацију Webinfo-a?
УНС је, увидом у Регистар Агенције за привредне регистре (АПР), утврдио да председник Управног одбора удружења ИНФО-НБ, које је издавач Webinfo-a, није Јанковић већ управо њен супруг Зоран Ђурић.
У Кодексу новинара и новинарки Србије пише да „политичка активност чланова/чланица породице новинара/новинарки/ и уредника/уредница такође може да узрокује сукоб интереса“.
У Кодексу се наводи и да „новинари/новинарке не би требало да се баве сектором у којем чланови (ближи и даљи) њихових породица или блиски пријатељи/пријатељице имају моћ одлучивања“.
Ипак, Јанковић истиче да њен супруг нема моћ одлучивања у догађајима какав је отварање Културног центра или састанак председника општине Нови Бечеј са просветним радницама. Она каже да је одговор УНС-у из кабинета председника Општине Нови Бечеј спин и замена теза и додаје да не види везу те информације са непозивањем редакције Webinfo-a на догађаје.
Јанковић: Извештаји са протеста као потврда кредибилног извештавања
Јанковић наводи да су извештаји Webinfo-а са протеста потврда кредибилног извештавања ове медијске куће. Oна додаје да је њен супруг члан Социјалистичке партије Србије, али да се његова виђења често косе са владајућом већином.
Додала је да Закон о спречавању корупције овакав положај не препознаје као сукоб интереса, док Закон о јавном информисању и медијима не познаје овакав облик ограничења јер одговорност за садржај и уређивачку политику увек сноси одговорни уредник.
Јанковић истиче да политички ставови њеног супруга не утичу на уређивачку политику Webinfo-a, те да не могу да буду разлог за дискриминацију.
Иначе, из кабинета председника Општине Нови Бечеј су у одговору УНС-у навели и да Webinfo „никада нико није спречио да извештавају са догађаја, нити ће их спречавати да извештавају у будућности“.
Намеће се питање - да ли су спречавање новинара да на догађај дође и не обавестити га о самом догађају иста ствар?
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.