Насловна  |  Актуелно  |  УНС вести  |  Драгана Чабаркапа o првој деценији пројектног суфинансирања: Неквалитетан садржај, систем у функцији подршке послушним медијима
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

УНС вести

17. 05. 2025.

Аутор: Данка Јакшић Извор: УНС

Драгана Чабаркапа o првој деценији пројектног суфинансирања: Неквалитетан садржај, систем у функцији подршке послушним медијима

Десет година након што је у Србији уведен модел пројектног суфинансирања производње медијских садржаја, стручна јавност и даље дискутује о томе да ли је овај механизам унапредио квалитет информисања, или је продубио постојеће проблеме у домаћем медијском систему.

О овој теми за Удружење новинара Србије говорила је Драгана Чабаркапа, извршна директорка и главна уредница sinos.rs, једна од оснивача Синдиката новинара и медијских радника Србије (СИНОС).

Као дугогодишња заговорница идеје о развоју локалних и регионалних јавних сервиса, она сматра да је модел пројектног суфинансирања „од самог почетка био погрешно постављен“.

„Пре него што је уведен овај систем, Србија је имала мрежу локалних медија – тадашњих јавних предузећа – који су, упркос притисцима, у великој мери професионално обављали свој посао. Данас тога готово да нема. Пројектно суфинансирање је део шире приче о урушавању професионалног новинарства“, истиче Чабаркапа.

Подсећа да су још раније медијске студије и стратегије предвиђале развој локалних и регионалних јавних сервиса као кључну меру за унапређење информисања грађана.

Иако је ова идеја у почетку имала подршку стручњака и била укључена у стратешке документе, како истиче Чабаркапа, у изради закона из 2014. године изостављена је без образложења,.

„И поред бројних покушаја да се овај модел врати у стратешке документе и законе, предлози су константно одбацивани – како од стране власти, тако и представника појединих медијских удружења“, додаје она.

Током протекле деценије, према њеној оцени, није дошло до напретка у квалитету садржаја који се финансирају из јавних средстава. Напротив, сматра да је систем често коришћен за подршку послушним медијима, а не онима који заиста раде у јавном интересу.

„Пројектно суфинансирање нема много везе са јавним интересом. Има, међутим, са интересима власника медија који функционишу као ПР сервиси власти“, оцењује Чабаркапа.

Посебну пажњу скреће на критеријуме и комисије које одлучују о додели средстава.

„Критеријуми су нејасни или их уопште нема, а чланове комисија углавном чине људи који су политички подобни, а често и нестручни“, наводи Чабаркапа, додајући да изостанак одговорности и транспарентности доприноси урушавању поверења у цео систем.

По њеном мишљењу, тренутни модел не подстиче развој иновативних и истраживачких формата, већ углавном фаворизује рутинске и „сигурне“ пројекте који не отварају суштинска питања.

Последице су, каже, видљиве пре свега у локалним срединама, где медији све више зависе од буџетских средстава и губе уредничку и финансијску аутономију.

„Не треба много знања да би се видело коме иду највећи износи. Локални медији који добијају средства неретко касне са исплатама зарада, а синдикално организовање у њима је често онемогућено“, рекла је Чабаркапа за УНС.

Као могући правац реформе, Чабаркапа истиче предлог СИНОС-а да се закон промени тако да локалне самоуправе обавезно издвајају два одсто буџета за медије -један проценат за локалне и регионалне јавне медијске сервисе, а други за пројектно суфинансирање.

„Само уз стабилно финансирање можемо говорити о професионалним медијима. Јавна средства треба да буду улагање у информисање грађана, а не награда за политичку лојалност“, наглашава.

На питање ко сноси одговорност за неуспех актуелног система, њен одговор је јасан: „Они који су тај систем осмислили.“

Иако не верује да ће до промена доћи брзо, сматра да се систем не може вечно одржавати у постојећем облику.

„Свима је јасно да је пројектно суфинансирање, у оваквом облику, потпуни промашај. Промене ће доћи када за то буде постојала политичка воља“, закључила је Чабаркапа.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси