УНС вести
07. 05. 2025.
Обележено 26 година од погибије кинеских новинара у бомбардовању Амбасаде Кине: Прилика да се сетимо колика је цена рата
„Су Сингху, Џу Јинг, Шао Јунхуан, увек ћемо вас памтити“, порука је на венцу који су генерални секретар Удружења новинара Србије (УНС) Нино Брајовић и члан Управе и Извршног одбора УНС-а Предраг Рава положили данас на месту где су страдали ови кинески новинари у НАТО бомбардовању Амбасаде Народне Републике Кине 1999. године.
Одавање почасти страдалим кинеским новинарима је, како је рекао Предраг Рава, прилика да се укаже да су новинари често на првој линији фронта – не као учесници рата већ као борци за одбрану истине.
„Обележавање годишњице страдања дописника листа ’Гуангминг жибао’ Џу Јинг и Су Сингху, као и новинаркe агенције Синхуа Шао Јунхуан је прилика да се подсетимо да су новинари који дорпиносе ширењу информација од јавног значаја важни за свако друштво“, додао је он.
Данашње полагање венаца је, како је навео Рава, прилика да се подсетимо колика је цена рата.
„Ово је прилика да укажемо на то колика је одговорност оних који се определе да употребе овако велику силу. Добро је што је на овом месту подигнут Кинески културни центар јер ће то одуговечити сећање на погинуле колеге“, истакао је он.
НАТО бомбардовање је, како је рекао амбасадор Народне Републике Кине Ли Минг, погазило међународно право и основне норме међународних односа.
„На данашњи дан, пре 26 година, управо на овој земљи под нашим ногама, Амбасада Кине у Савезној Републици Југославији је бомбардована вишеструким прецизно навођеним пројектилима. Троје кинеских новинара је страдало, више од 20 кинеских дипломата је повређено, а зграда Амбасаде је тешко оштећена“, навео је он.
За НАТО бомбардовање Амбасаде Кине министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Милица Ђурђевић Стаменковски рекла је да је злочин против кинеског народа.
„Агресију на Амбасаду Народне Републике Кине није зауставила ни Бечка конвенција о дипломатским односима, која предвиђа да амбасаде уживају посебну заштиту, те да не смеју бити предмет напада, чак ни у случају рата. Осуда агресије на Амбасаду Народне Републике Кине остаје наш јасан став“, рекла је Ђурђевић Стаменковски.
Она је додала да саосећа са породицама страдалих и да место страдања представља место симболике, сећања и наде.
Подсетимо, Амбасада Кине је у јеку бомбардовања погођена са три пројектила. Јужни део зграде погодиле су две ракете - једна последњи спрат, а друга приземље. Трећи пројектил срушио је приземље и подрум западног дела здања на Новом Београду.
На месту срушене Амбасаде 2009. године постављена је спомен-плоча страдалим новинарима, а изграђен је и Културни центар Народне Републике Кине.
Кинески културни центар данас представља место које Србији приближава кинеску традицију, али и сећање на кинеске новинаре.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.