Насловна  |  Актуелно  |  УНС вести  |  Давидовић је новинарима задао задатке које многи од нас ни данас нису положили
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

УНС вести

15. 02. 2025.

Аутор: Ј. Марковић Извор: УНС

Давидовић је новинарима задао задатке које многи од нас ни данас нису положили

„Данашње окупљање има две специфичности. Навршава се 190 година од доношења Сретењског устава који је био најлибералнији у оно доба у Европи. Друга специфичност јесу данашње околности у Србији, где су после два века оне вредности које је прокламовао и за које се залагао Димитрије Давидовић, а тичу се слободе, одговорности, правде, независног правосуђа и данас поново упитне“, рекла је потпредседница Удружења новинара Србије (УНС) Оливера Милошевић на полагању венаца на гроб Димитрија Давидовића у Смедереву.

Због тога су данас, како је навела Милошевић, многи млади људи приморани да широм Србије бране актуелни Устав.

„Да се боре за слободу, одговорност, правду и да они данас мењају наше друштво, рекла бих, по мери Димитрија Давидовића мењајући, пре свега, нас као грађане, ослобађајући нас од страха, неке лоше заоставштине и извлачећи из нас ону доброту која је негде била дубоко учаурена јер дуго нисмо имали ни где, ни коме да је покажемо. Захваљујући тој деци, доброта је данас поново на цени“, рекла је Милошевић.

Улога новинару у друштвеним променамаа, истиче она, изузетно је велика уколико постоји жеља да се професионално и одговорно бавимо овим послом.

„То је у првој половини 19 века добро приметио Димитрије Давидовић, да је у променама друштвених околности важна улога новинара, те је основао и прве новине српске. Наша улога је да промовишемо владавину права, да указујемо на све аномалије у друштву и да будемо корективни фактор у јавном интересу. Мислим да би данас то била и порука Димитрија Давидовића да може да проговори, било да би говорио као уставотворац или као новинар“, закључила је потпредседница УНС-а Оливера Милошевић.

Потпредседник УНС-а Слободан Ћирић рекао је да се данас пред гробом Димитрија Давидовића сећамо човека који је пре двеста година новинарима задао неке озбиљне задатке, а које изгледа, ни данас многи од нас нису положили.

„Морамо некако да почнемо да се преиспитујемо, ми сами први као представници седме силе која више није, чини ми се, ни седма ни сила, али покушава да буде. Морамо да се преиспитамо, да дамо неке поштене одговоре сами себи на нека важна питања - шта сам ја као новинар до сада радио и како сам то радио, да ли сам поштовао правила професије, да ли сам радио у јавном интересу, да ли сам радио у служби истине, да ли сам трагао за истином или сам служио некој власти или сам био друштвено-политички радник и апологета онога што прокламује владајућа странка било која, или сам служио неким ужим центрима моћи или сам служио неким економским интересима?“, поставио је питања Слободан Ћирић.

Од поштенијих одговора на ова питања, навео је он, зависи судбина новинарства у Србији, истичући да мисли да би многе колеге када би поштено одговориле на ова питања престала да се баве овом професијом.

„То је једна тешка тема, али и времена су тешка. Никада положај новинара у Србији није гори и тежи него што је сада ситуација, поготову имајући у виду ове околности у којима живимо. Велико је питање како ће ова наша струка проћи и опстати. Када ви данас видите ову нашу децу, студенте и ђаке који скандирају ‘хоћемо правду’ они не траже правду у формално правном смислу, они траже исконску правду, праведно друштво, друштво у коме ће најспособији бити на најодговорнијим местима и одговарати свако за свој посао да нам се не би десило да поново падне нека надстрешница и погине 15 људи“, истакао је потпредседник УНС-а.

То је оно, подвлачи он, што млади људи и многи грађани Србије данас траже, а што је, како је закључио, један од задатака који је и пред новинарима.

„Ми морамо то испратити на адекватан начин и јавност обавестити онако како се ствари заиста дешавају, а не како би неко желео да буде“, истакао је Ћирић.

Председник УНС-а Живојин Ракочевић је рекао да је тешко да се може наћи тренутак, а да то понављамо барем пет година, када је мање дијалога у друштву.

„Од Другог светског рата на овамо никада и на глобалном нивоу није било више позива на дијалог, а никада мање дијалога није било. Суштина је у томе да се ми данас налазимо и изложени смо проклетству плурализма пропаганди, а не плурализму истина“, истакао је Ракочевић.

„Ми морамо, можемо и радимо на различитим нивоима да не будемо удружење истомишљеника. УНС је удружење неистомишљеника и људи који су способни да разговарају међу собом и да на том малом простору ширимо идеју слободе, различитости, другог мишљења и другачијег приступа и односа према свету. Никада нам се ово не би догађало што нам се догађа, никада не бисмо разговарали о пропасти професије која по својој природи значи слободу да смо отворени према другима и да се, нажалост, не боримо грчевито да елиминишемо друго и дручачије“, подвукао је председник УНС-а Живојин Ракочевић.

Члан Управе УНС-а и уредник РТВ КиМ из Чаглавице Горан Аврамовић рекао је да Давидовић није био само сведок историје, већ њен јако значајан учесник.

„Стварао је и то је чинио алатом који је имао у рукама, чинио је пером и имао је визију модерне Србије. Те Новине сербске које је подарио српском народу из царствујућег града Виене су заправо биле глас у време када је идеја слободе и просветитељства тек наговештвала неко ново доба које ће се десити“, навео је он.

Његова реч није била само вест, наставио је Аврамовић, она је утицала на народ тог времена, учила га, храбрила и оснаживала, да би касније била уобличена у Сретењски устав.

„Први модерни Устав тадашње Србије у ком су потврђене те идеје, демократичности и капацитета да буде демократичан српски народ и државотворности. Нажалост, тај Устав није много трајао, али нам је из њега остало и све оно што се дешава данас што окупља те младе људе, а то јесу идеја слободе, правде и једнакости пред системом и жеља и потреба да се за то бори до крајњих граница колико год је потребно“, закључио је Аврамовић, иначе добитник УНС-ове награде „Димитрије Давидовић“ 2017. године.

Представници УНС-а сваке године 15. фебруара, посетом гробу Димитрија Давидовића у Смедереву, творца Сретењског устава и оца српског новинарства, чувају културу сећања на једног од оснивача и првог уредника Новина сербских, првих новина издаваних на територији тадашње Србије. 

Коментари (2)

Остави коментар
сре

19.02.

2025.

Јадранка Нићин [нерегистровани] у 00:37

Подршка...

Дајем ИСКРЕНУ и ПУНУ подршку свему изреченом у оцени колеге Драгише Петровића, од првог слова до тачке на крају његове процене и виђења стварности.
Посебно када је у питању "освештена младост, наша звезда водиља у светлу будућност" (која већ три месеца на улицама градова у Србији онемогућава нормалан живот већини) а у коју, својим изјавама, полажете све наде да ће они једини наставити правим путем Димитрија Давидовића!? Тиме (свесно или несвесно) обезвређујете рад свих посленика писане речи у Србији.

У прилог поменутом је, поред осталог, и селекција коментара, па и на порталу УНС-а. Да ли је то слобода говора и јесте ли сигурни да у нашим медијима тако што постоји, а ако не, ко је гуши, власт или сви? Одговор је СВИ, на жалост.
Ако сумњате у речено, прелистајте постојећа гласила и њихове објаве на интернет издањима, нарочито мишљење читалаца.
Њихов став, спрам новинарских написа, неодвојиви је део целине слободе исказивања свог виђења датог текста и стварности, и једина је потврда потребе постојања дотичног гласила. Недостатак двосмерности између медија и његових пратилаца (уколико уопште нема коментара, или су кратки и једнообразни, у складу са идејном опредељеношћу гласила) јасно указује на селекцију и гушење поменуте слободе говора за коју се (како истичете) и ви залажете!

Заиста тужно и жалосно, како рече колега Петровић, јер нам више ни историја није учитељица живота, а све оно што је преко плота или нам намеће та "напредна" ЕУ, има већу вредност од наших корена!

Јадранка Нићин., новинар у пензији.

Одговори
нед

16.02.

2025.

Dragiša Petrović [нерегистровани] у 18:40

TUŽNO I ŽALOSNO

Olivera Milošević, jedna od predvodnica oblikovanja UNS-a u političku stranku ,govori o Sretenjskom ustavu(ona o tome !!!) i u tom stilu nastavlja , rekavši da mladi širom Srbije sada "brane Ustav"! Zaboravi da kaže da to čine gazeći Ustav, sve temeljne principe,ali ...da zanemarimo tu "zaboravnost" čelnice ideologije DOS- u UNS-u. Ti isti "branioci Ustava" su u Kragujevcu ,na Dan državnosti, pokušali da ponize Srbiju , svoju državu , svojim ponašanjem u kragujevačkom Bulevaru , na četrdesetak metara od Stare skupštine u kojoj je donet SRETENJSKI USTAV...Kotlići, ne desetine,tezge i ogromna upotreba alkohola. Pogledajte malo snimke tih mladih koji "brane Ustav", kako se teturaju kragujevačkim ulicama (prepuni alkohola,a verovatno i još nečeg) , šta pevaju ,kako (izvinite) zapišavaju ogradu prema Staroj skupštini u kojoj je donet Sretenjski ustav koji je napisao Dimitrije Davidović...A Vi, sa ostalima koji pretvoriše UNS u političku stranku, polažete venac na grob Davidoviuća u Smederevu. Vi (Milošević), Ćirić i Rakočević , pa i Goran Avramović kome sam bio glavni urednik u Radio Kragujevcu (honorarno radio u muzičkoj redakciji) , urušavate UNS , pretvorili ste ga u stranački privezak restlova nekadašnjeg DOS-a. To vam nikada neće oprostiti novinari ,članovi UNS_a, od njegovih početaka i kasnije , sve do dolaska ove aktuelne uprave. Dragiša Petrović, novinar Radio Beograda 1 u penziji(ranije Radio Kragujevca) , Kragujevac.

Одговори

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси