УНС вести
13. 02. 2025.
Део радника РТС-а скупом испред Радио Београда обележио Светски дан радија: „Тражимо промену уређивачке политике РТС-а и извештавање у складу са правилима професије“
„Пет од шест синдикалних организација у РТС-у огласило се заједничким писмом тражећи промене у уређивачкој политици и информативном програму. Добили смо одговор да ми нисмо надлежни да то тражимо. Ипак, ми смо данас ту и тражимо исто - тренутну промену уређивачке политике и извештавање у складу са правилима професије. Ограђујемо се од идеје да се игнорише и учествује у производњи другачије слике стварности“, порука је дела радника Радио-телевизије Србије са данашњег скупа испред Радио Београда.
Поводом обележавања Светског дана радија, део запослених у РТС-у позвао је јуче колегинице и колеге, студенте и све грађане да им се придруже на скупу испред Радио Београда. У 11.52 окупљени су одали пошту страдалима приликом пада надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду.
Овај дан, подсетио је новинар Миша Стојиљковић који се у име дела радника РТС-а обратио окупљенима, обележава се тако што се емитују специјалне емисије, раде се интервјуи са новинарима и стручњацима за медије, програми се често усмеравају на теме које су у том моменту релеватне за радијску културу, али и медије и друштвo у целини, са посебним фокусом на слободу медија и улогу радија у кризним ситуацијама.
„Пошто смо и ми део света, и ми обележавамо овој дан, не губећи из вида ситуацију у којој се Србија тренутно налази. А ко смо то ми? Ми смо један део запослених у Радио-телевизији Србије и желимо да помогнемо својој кући да исправи грешке која је правила, да врати достојанство свог имена и да постане оно што јој закон налаже - Јавни медијски сервис свих грађана Србије“, рекао је.
Он је навео да је „у не мало тренутака свог постојања, Радио-телевизија Србије својим начином извештавања доприносила нормализацији и легитимизацији много тога што не можемо назвати правим вредностима“.
Радио-телевизија Србије, подсетили су запослени, има свој телевизијски информативни програм, али уз овај програм постоје још три, како су навели, ништа мање важна програма - Културно-уметнички, Образовно-научни и Забавни програм, као и сектор продукције и технике.
„РТС има и оно Р, Радио Београд, 1, 2 и 3, као и Радио Београд 202. РТС има и велику музичку продукцију, у оквиру које постоје хорска, симфонијска, џез и народна редакција. Ту је још и продукција грамофонских плоча, издавачка и галеријска делатност“, подсетили су.
„Међутим, нас око две и по хиљаде запослених, постали смо таоци једног дела Информативног програма, који не преноси све информације од јавног значаја за грађане Србије. Наши послови у огромном броју случајева немају никаквих додирних тачака са политиком, а, ипак, сви добијамо епитет пристрасних новинара или уредника. Многи од нас часно обављају своје послове, па ипак сви добијамо епитет нечасних“, рекао је Стојиљковић.
Он је навео да радници РТС-а имају право да кажу да мисле да неке колеге греше и да их колегијално подсете на законе, на новинарски кодекс, на морална начела и, најзад, на људскост и част.
„У овој борби многи од нас су јавно иступили лично, а неки од сектора су готово једногласно подржали борбу за праведно друштво и бољу будућност. Музичка продукција, сектор редитеља, Културно-уметнички програм, већи део колега из Радио Београда 2 и 3. Један од наших уредника учинио је то међу првима. Стао је на страну добра и охрабрио нас све да му се у томе придружимо. То је Бранко Станковић, аутор серијала Квадратура круга“, рекао је Стојиљковић.
Он је истакао да је Станковић био спречен да дође, али да послао писмо, које је потом прочитао.
„Као што знате, био сам први петао у РТС-у који је прерано закукурикао и још пре два месеца подржао студенте. Ниједног тренутка нисам имао дилему да ли ћу стати уз оне који се боре за истину, правду, ослобађање заробљених институција, за слободно мишљење и слободне медије, једнако право за све, или уз оне који се боре за очување својих интереса, позиција, функција и власти, без обзира на цену и жртве“, написао је Станковић у писму.
Он је истакао да РТС није стао уз праве вредности, ни уз студенте, и да ће то „остати забележено као срамна страница у историји наше куће која је дуго тумарала у мраку, тражећи што безболнији излаз из њега“.
„Ја нисам имао тај проблем, јер сам одмах препознао где је светлост, а где је мрак, где је истина, а где је лаж и зато сам тако реаговао. Срећом, нису ми као петлу који је прерано закукурикао заврнули певало, а ни шију, јер таблоиди нису имали за шта да се ухвате да би ме разапели на свој блатоидни стуб срама. Када имате чист образ и исто такве руке и савести када не припадате никоме, онда можете свакоме да погледате у лице, а себе без стида у огледалу“, написао је, између осталог, Станковић.
Своје писмо закључио је речима: „РТС је, кажу, почео да се отвaра. Ја кажем, отворио се само два прста, а до порођаја ће бити још мука и болова, вероватно и царског реза, али без анестезије, јер смо већ доста анестезирали и лоботомирали народ. Надам се само да ће тај порођај, уз подршку свих нас, проћи са што мање болова. Уз вас, Бранко Станковић“.
Александар Стојадиновић из Забавне редакције РТС-а потом је прочитао неколико својих афоризама, након чега су се окупљенима обратиле две студенткиње новинарства са Факултета политичких наука - Јелена Томашевић и Ивона Марковић.
„Овај протест није само борба за транспарентнији рад Јавног сервиса, ово је борба за будућност наше професије. Студирамо новинарство у земљи у који су слободни медији реткост, у којој се истина гуши пре него што добије прилику да се чује и у којој Јавни сервис, који треба да буде ослонац објективног информисања, ћути управо онда када би морао да говори. У земљи у којој су новинари изложени притисцима, у којој се независни гласови ућуткују, а цензура постаје део свакодневице. Не желимо да будемо генерација новинарки која стрепи да постави питање, која се пита да ли ће сваки њен прилог бити цензурисан, која мора да бира између истине и опстанка у професији“, рекле су оне.
Томашевић и Марковић су истакле да студенти не пристају на то.
„Не пристајемо да одлазак из земље буде једини начин да се бавимо истинским новинарством. Не пристајемо да одустанемо од професије пре него што смо у њу и закорачиле. Не пристајемо да ћутимо док се наше колеге отпуштају, док се новинари проглашавају непријатељима државе, док се истина склања са телевизијских екрана, из радио таласа и из живота грађана. Јер ако данас заћутимо,сутра можда више нећемо имати прилику да проговоримо“, рекле су.
Оне су истакле и да су студенти данас на овом скупу и због колегиница и колега са Факултета драмских уметности (ФДУ), „који су први ступили у блокаду и показали нам шта значи борити се“.
Подсетиле су да су ови студенти изнели своје захтеве првог дана блокаде, а да је у Дневнику 2 емитованом 12. децембра „репортер РТС-а саопштио да су захтеви студента ФДУ објављени тек тога дана, иако је истина да су изнети 17 дана раније“.
„Зато данас захтевамо да Јавни сервис пружи тачне информације и исправи своју лаж, да престане да манипулише чињеницама и да почне да ради оно због чега постоји – да грађане извештава истинито и правовремено“, рекле су, између осталог, оне и истакле да студенти стоје уз колеге са РТС-а који су дигли глас.
Радници РТС-а који су организовали скуп подржали су студенте у овом захтеву.
„И ми радници РТС-а данас овде окупљени захтевамо да студенти добију јавно извињење у емисијама у којима су клеветани да су страни плаћеници, лопови и криминалци. Можда ће неко рећи да то није лако, али то је први корак у исцељењу рана које су отворене у нашој кући. Осећали смо да морамо да пустимо глас и желимо да се он далеко чује“, рекао је Стојиљковић.
Стојиљковић је подсетио да део радника РТС-а сваког дана стоји испред зграде РТС-а у Таковској и да у 11.52 и блокира улицу и позвао колегинице и колеге, као и грађане да им се у томе придруже.
Коментари (3)
Остави коментар15.02.
2025.
Светски дан радија..
Е, па драге колеге из РТС-а , да ли могу да вам у исто време (јер је данас 14. 2.25.) честитам и Светски дан заљубљених (а не Св. Трифуна), кад већ "НЕМАМО" наше празнике, него смо усвојили амерички годишњи календар свега и свачега !?
ОдговориПотпуно се слажем са аутором претходног коментара. Било би добро, уз речено, само још додати однос БРОЈА ЗАПОСЛЕНИХ и ЧЛАНОВА СИНДИКАТА у РТС-у, и КОЛИКО је чл. синдиката укупно учествовало у протесту.
А што се тиче изјава млађег нараштаја (који још увек УЧИ о новинарству) а пропо СЛОБОДЕ МЕДИЈА, нека се мало више обавесте из разних извора, па ће видети да чак и у том "белом" свету НЕМА слободних медија, чак ни у западним земљама на које мисле. И да у свакој држави има бар један медиј који информише о свему што је везано за државну политику (ЦНН, ББЦ, Њујорк тајмс...итд), тако да не морају да иду у "демократки уређене" земље где, поред ружа, цветају и безбројне "слободе" .
Да ли икоме од присутних на скупу пада на памет да нигде у свету радом државних органа и осталих институција (па и медија) НЕ УПРАВЉА маса изашавших на протест, нити, примера ради, ЦНН мења уређивачку политику према нахођењу појединаца, а понајмање да ЗАХТЕВА ТРЕНУТНУ реализацију поменутог!
Очекујем, како је кренуло, да СВАКО на овим тзв. спонтаним протестима почне да захтева СВЕ што му падне на памет или му недостаје као јединки, групи или маси од нпр.500 хиљада (спрам 6 - 7 милиона становника у Србији).
Уозбиљимо се! И деца у вртићу су свеснија од поменутих!
14.02.
2025.
Re: Palamud
Ajede? I da se ukine tehnika i da ne postoje medijski radnici drugih struka. Pa će da vas puste na detektor ili kako se zove ona retro spravica. Ovi što su izašli ispred zgrade imaju megafon. Nadam se.
Одговори13.02.
2025.
Синдикати
Посао синдиката није да се бави уређивачком политиком, већ материјалним, социјалним и здравственим проблемима запослених. Уређивачка политика се разматра на колегијуму и редакцијским састанцима. Незадовољни новинари могу да се обрате надлежним институцијама (УНС и сл.). Остали запослени у медију (који нису новинари) немају право да се мешају у уређивачку политику, а поготово да то чине злоупотребљавајући синдикалне организације. Право на протесте на улици, у складу са законским прописима, имају као и сви остали грађани.
Одговори