Насловна  |  Актуелно  |  УНС вести  |  Најаве повлачења кандидатура и захтеви да се поништи процес избора – одржан разговор са кандидатима за чланове Савета РЕМ-a
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

УНС вести

23. 01. 2025.

Аутор: А. Ничић, И. Јовановић Извор: УНС

Најаве повлачења кандидатура и захтеви да се поништи процес избора – одржан разговор са кандидатима за чланове Савета РЕМ-a

Кандидати за чланове Савета РЕМ-а Душан Алексић, Александра Крстић, Саша Мирковић и Родољуб Шабић су на данашњем Јавном разговору, одржаном у Народној скупштини Републике Србије, од Одбора за културу и информисање тражили да поништи процес избора за чланове Савета РЕМ-а у седам од девет група овлашћених предлагача.

Саша Мирковић, кога је предложила Повереница за заштиту равноправности, навео је и да због неправилности постоји могућност да ће повући сагласност за кандидатуру коју је дао свом предлагачу.

Како је истакао, један од кључних разлога за поништавање процеса је отворен сукоб интереса.

„Сви су потписали изјаву - под пуном кривичном и материјалном одговорношћу да немају  законске сметње за избор за члана Савета РЕМ-а. Закон каже да члан Савета не може бити лице које је у сукобу интереса. Ми смо овде у презентацији чули да у случају прихваћених кандидатура предлагача постоји отворен конфликт интереса и директно непоштовање ове изјаве дате под пуном кривичном одговорношћу. То је један од кључних разлога зашто мислим да овај процес треба поништити у бар седам од девет категорија“, навео је он.

Мирковић је поменуо и замену идентитета предложених кандидата, начињену од Заштитника грађана.

Иначе, приликом утврђивања листе кандидата, председница Одбора за културу и информисање Невена Ђурић рекла је да је усвојен акт о неслагању документације о кандидату са предлагачким актом, јер је целокупна документација поднета за Жарка Симовића, а не за Жарка Ристића.

Парадокс је, навео је Мирковић, да је грешку направио предлагач који постоји да би све штитио од таквих ствари.

Сама та чињеница је, како је навео, довољна да се процес оспори.

Кандидат удружења чија је област деловања слобода изражавања Родољуб Шабић је као један од главних проблема истакао да јавност никада није добила објашњење како су изабрани кандидати удружења која нису доставила ваљане доказе о плаћеним чланаринама.

„Ова ГОНГО удружења прегласала су НУНС, као и УНС и НДНВ који су подржали кандидате овог удружења. Тако су отпали каднидати удружења која заједно чини 90 одсто српских новинара“, додао је он.

Алексић и Крстић: Академски и честито је тражити понављање поступка

Професор на Филозофском факултету у Нишу, Душан Алексић, рекао је да је парадокс то што имамо најбољи Закон о електронским медијима у Европи који се не поштује и у датим околностима представља само списак лепих жеља, док се одлуке доносе само на основу нечије самовоље.

О биографији није желео да говори јер, како је рекао, о њој најбоље говоре његови студенти који су показали умеће критичког мишљења, истрајност и солидарност, а заједно се са осталим колегама са Факултета и Универзитета тренутно боре за боље друштво.

Алексић је навео да, као наставник и истраживач у области медија, не може да ћути на кршење Закона о електронским медијима, а нарочито на став који се односи на избор чланова Савета РЕМ-а.

„Начин на који је процес спроведен показује да је закон суспендован, а самим тим, прекршен кандидовањем људи који су у сукобу интереса или немају квалификације за ту дужност, осим подршке одређеној политичкој опцији“ – рекао је Алексић.

Због професионалног интегритета Алексић се како је навео, противи таквој пракси, те је апеловао да се процедура понови у седам од девет категорија.

Са истим апелом обратила се и професорка Факултета политичких наука Александра Крстић, коју су као и Алексића за кандидата предложила удружења чији су циљеви заштита деце, истакавши да је у процесу било доста нерегуларности.

О овом апелу који је упутила како је рекла, храму демократије, обавестила је и удружења која су је предложила, јер, како је додала, поступа по савести када каже да трку не жели да трчи под овим условима.

„Један од главних мотива да прихватим кандидатуру је искрена жеља да нешто променим у досадашњем раду РЕМ који је био потпуно неприхватљив са становишта професионалних стандарда, надлежности, непоштовању закона и медијске праксе, која је допринела паду медијских слобода и пракси појединих емитера да раде шта хоће без санкција“, нагласила је Крстић.

Она је истакла да су прихваћене кандидатуре оних који су у сукобу интереса, а одбачене пријаве кандидата са кредибилитетом и искуством, истичући као пример професорку Сњежану Миливојевић, коју је предложио НУНС.

На питање народног посланика и члана Одбора за културу информисања Радомира Лазовића како види стање када је у питању плурализам на медијској сцени, она је истакла да у Србији влада екстерни плурализам, јер има 2000 медија, али да интерног плурализма нема, јер све телевизије које су добиле дозволу за националну покривеност извештавају истоветно.

Управо о томе би, како је рекла, требало да се, поред редакција стара и РЕМ, за који је приликом представљања биографије рекла да је независно регулаторно тело, које не припада држави, интересним групама, власти или опозицији.

Професорка у пензији Дубравка Валић је као проблем навела нерепрезентативне организације као предлагаче, додавши да кандидате не могу предложити удружења која имају мање од 300 плаћених чланарина.

Валић Недељковић је у уводном излагању указала и на то да међу кандидатима за чланове Савета РЕМ-а недостају експерти из области економије, европског медијског законодавства и спорта.

Жељко Хубач: Због дискриминације којој сам изложен, оспорићу процес избора чланова Савета РЕМ-а

Иако су сви који траже понављање процеса имали притужбе на сукоб интереса, члан Одбора за културу и информисање Небојша Бакарец рекао је да је о томе могуће говорити једино када неки од кандидата постану чланови.

Бакарец је питао Лубардић, Вукашиновића и Станковића “како су се осећали када их је дехуманизовала опозиција”.

“Хвала што сте указали на овај проблем и на личне притиске којима смо били изложени”, рекли су Вукашкновић и Станковић.

Лубардић је рекла да о њеном раду говоре стотине сати снимљеног материјала и бројни разговори са припадницима националних мањина. Истакла је да нико не може да оспори њену кандидатуру, јер тренутно не ради на ТВ Храм нити у било ком другом медију.

Бакарец је и након слушања излагања Жељка Хубача, кандидата кога су предложила удружења филмских, сценских, драмских уметника и композитора, рекао да је антисрпски настројен.

Хубач је одмах по Бакарецовом излагању тражио да неко од присутних реагује на кршење прописа о забрани дискриминације. Истакао је да ће се овим случајем, уколико не буде изабран за члана Савета РЕМ-а, бавити адвокати.

Ово је, како је рекао Хубач, наратив који је владао и у појединим медијима, који су га означавали као  „Ђиласовог и Шолаковог кандидата“ . Ови епитети су се везивали за њега, иако, како је навео, ниједног од њих двојице није видео уживо.

Леонтина Пат: Никада ме није ангажовала ниједна политичка странка

Друга кандидаткиња удружења филмских, сценских и драмских уметника и композитора Леонтина Пат је пак указала на прекомерно емитовање насиља, за које је рекла да је недопустиво. Она је додала да је масовно убиство у школи Владислав Рибникар показатељ због чега је неопходно водити рачуна о овом проблему. Недостатак дечјег и научно-образовног програма такође је нешто о чему би требало водити рачуна, а што су, како је рекла у неким приликама пропустили претходни чланови Савета РЕМ-а.

На питање народне посланице Иване Роквић да ли ће моћи независно и непристрасно да обавља функцију члана Савета РЕМ, имајући у виду да је „писала песму коју је СНС користио у изборним кампањама“, пак је одговорила да је „Престоница наде“ текст Милована Витезовића, а да је она само компоновала мелодију.

Ова песма ни текстом, како је додала, не велича Српску напредну странку.

Истакла је да је компоновала и песму „Успорите поред школе“, коју је користила власт из 2006. године, а то је, како је навела, знак да није политички обојена.

Истакла је да је политичке странке никада нису ангажовале  да компонује за њих.

На прозивку неких чланова Одбора за културу и информисање “да је проблематично то што је уређивао прорежимски ‘Напредњак’ и што је подржао изборну листу “АВ-Србија не сме да стане”, професор у пензији Зоран Јевтовић рекао је да “је у питању научни часопис, да није члан ниједне странке и да је подршка председнику грађанско право које не оспорава његову кандидатуру”.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси