УНС вести
26. 12. 2024.
Две нове новинарске награде УНС-а – „Јарослав Пап“ и „Милорад Додеровић“
Удружење новинара Србије (УНС) установило је две нове новинарске награде – „Јарослав Пап“ - за фотографију и „Милорад Додеровић“ - за допринос развоју новинарства у локалној заједници.
Годишња награда за фотографију "Јарослав Пап" установљена је у знак сећања на овог познатог новосадског фоторепортера. Од наредне године, биће додељивана уместо награде „Лаза Костић“ у категорији фотографије, која је постојала од 2001. године, и биће уручивана у Новом Саду.
Награда "Лаза Костић" биће додељивана и даље, у три категорије: вест и извештај, репортажа и карикатура или сатира.
Награда „Милорад Додеровић“ ће најзаслужнијем локалном новинару бити додељивана сваке друге године, а први добитник биће проглашен 2025. године. Награда ће бити уручивана у Нишу.
Одлуку да се установе две нове награде донела је 21. децембра 2024. године Скупштина УНС-а, усвајањем Измена и допуна Статута Удружења.
О Јарославу Папу
Јарослав Пап рођен је 1957. године у Лалићу, општина Оџаци. Средњу фотографску школу завршио је у Новом Саду.
Фотографијом је професионално почео да се бави 1984. године, у редакцији новосадског "Дневника", где је прошао пут од фоторепортара приправника до Уредника фотографије.
Од 2013. године радио је као фоторепортер и уредник фотографије у новинској агенцији Танјуг, а од 2018. и у Радио-телевизији Војводине.
У својој богатој каријери пратио је и снимао бројне историјске догађаје попут преврата у Румунији крајем осамдесетих, ратних збивања у Источној Славонији, Барањи и западном Срему почетком деведесетих, и НАТО агресију на СР Југославију 1999. године.
Више од 1.000 његових фотографија о тим догађајима емитовале су и светске агенције - од Асошијејтед преса до Ројтерса.
Ипак, његова прва и права фоторепортерска љубав била је снимање природе, пре свега у Војводини. На стотине његових фотографија биљног и животињског света објављено је у домаћим и страним часописима посвећеним природи, што му је донело међународни углед.
Имао је више од 60 самосталних изложби, а био је и оснивач Фотографског покрета "Фото лов" који окупља младе фотографе решене да, као и он, „живе са природом и у природи, а не поред ње“.
Јарослав Пап добитник је бројних домаћих и међународних признања.
Културни центар Војводине "Милош Црњански" издао је 2020. године ексклузивну монографију "Војводина – четири годишња доба". У њој је обухваћен раскошан и непоновљив опус великог мајстора, а равница коју је бескрајно волео, представљена у свим њеним нијансама.
Преминуо је 16. августа 2021. године.
Ко је био Милорад Додеровић?
Милорад Додеровић рођен је 1953. године у селу Маровац, општина Медвеђа.
Новинарством се професионално бавио од 1978. године. Више од четири деценије посветио је овом позиву.
Од 1994. године био је стални дописник програма на српском језику аустралијског државног Ес-Би-Ес радија, док је од 2001. до 2009. године био шеф дописништва „Гласа јавности“ и Курира из Ниша. Његове ауторске емисије емитоване су на телевизијама НТВ и Зона плус, а био је и сарадник емисије Хроника региона РТС-а.
Као члан Управе и Извршног одбора Удружења новинара Србије (УНС) активно се залагао за слободу медија и бољи положај новинара.
Током новинарске каријере објављивао је своје текстове у југословенским и српским новинама и часописима. Дванаест година у нишким Народним новинама био је политички коментатор, уредник и извештач из савезног и републичког парламента. Један је од оснивача Локалног антикорупцијског форума (ЛАФ) у Нишу.
У јуну 1989. године био је уредник нишког омладинског недељника Графит, када је због његовог интервјуа са Момом Капором, 101. број овог недељника забрањен.
Свој први роман „Хоџина кћи” објавио је 2018. године у издању Удружења писаца „Седмица” из Франкфурта и нишке агенције Свици. Књигу „Седма сила без крила” је објавио 2019. године, у којој је приказао многобројна искуства и анегдоте из богате новинарске каријере.
Преминуо је 30. децембра 2020. године у Нишу.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.