УНС вести
19. 01. 2024.
Образовни центар УНС-а организовао обуку у Вуковару за новинаре српских редакција, предавање јапанског новинара и радионицу за ирачке новинаре
Обуке у Београду и Вуковару које је организовао Образовни центар УНС-а крајем прошле године окупиле су више од 50 новинара, медијских радника, студената новинарства и запослених у службама информисања, а учесници су били из Србије и иностранства.
Тема „Праћење избора из угла медија: квалитетно извештавање и непристрасност“ у којој је саговорник био новинар и виши саветник Јапанске агенције за међународну сарадњу др Кеићи Хашимото отворила је занимљив разговор између новинара српских медија и госта из Јапана.
Хашимото је у новембру прошле године у УНС-овом Прес центру одговарао на питања новинара о томе колико је могуће данас бити новинарски непристрасан, како радити када представници власти не дају изјаве за поједине медије...
Говорио је о свом искуству, притисцима и претњама којима је био изложен пишући о новцу потрошеном у предизборној кампањи владајуће странке у Јапану када му је у то време министар лично претио и рекао да ће „зажалити ако настави да пише о томе“.
Разговор са гостом из Јапана организовао је Образовни центар УНС-а уз подршку Амбасаде Јапана у Србији.
Обуци је присуствовало више од 20 новинара локалних и националних медија, студената новинарства, а у публици су били и представници дипломатских мисија у Србији.
Разговор у београдском Прес центру УНС-а водила је новинарка Љубица Гојгић.
Мултимедијално извештавање
Почетком децембра прошле године Образовни центар УНС-а организовао је дводневну обуку о мултимедијалном новинарству у Вуковару за новинаре и медијске раднике српских редакција које раде уз подршку Заједничког већа општина.
Предавач Александар Миладиновић, уредник сајта БиБиСи на српском језику, говорио је о модерном извештавању и како постићи мултимедијалност. Посебан сегмент био је посвећен јавном наступу и говорној култури.
Домаћин је била Јадранка Јаћимовић, дугогодишња новинарка, сада председница Одбора за медије, информисање и веру у Заједничком већу општина Вуковар. А, госте је на почетку радионице дочекао и учесницима пожелео срећан рад Дејан Дракулић, председник Заједничког већа општина.
На радионици су били новинари, сниматељи, тонци, руководиоци неколико редакција. Радили смо са колегиницама и колегама из редакција Радио Борово, Радио Банска Коса и Радио Дунав, „Извор“, портала srbi.hr и тв продукције Заједничког већа општина и дописништва медија ЗВО из Книна.
УНС је домаћинима поклонио своја издања: „Хронику Удружења новинара Србије од 1941. до 2006.“, „Вимблдонски дневник“, у ком су текстови чувеног новинара Мирослава Радојчића, и зборник „Лаза Костић – визионар“, о животу и раду првог председника УНС-а.
А, чланство УНС-а потом је могло у секретаријату у Ресавској у Београду да прочита донете примерке листа „Извор“ и загребачких „Новости“ које издаје Српско народно вијеће.
ИФЈ и ирачки новинари у Београду
Заједно са Међународном федерацијом новинара (IFJ) средином децембра прошле године Образовни центар УНС-а је у Прес центру био домаћин обуке за 15 ирачких новинара и запослених у јавним службама у одељењима за комуникацију са јавношћу.
Обуку је водио Монир Зарур који је задужен за арапске земље и Блиски Исток у Међународној федерацији новинара.
Ана Петронијевић Мишков и Драгана Бјелица, које воде Прес центар и Образовни центар Удружења новинара Србије, упознале су госте са радом и историјатом најстарије новинарске организације на овим просторима, "медијском Србијом" и старале се да дводневна радионица протекне како је планирано.
Међународна федерација новинара ову радионицу, као и претходне које су за ирачке новинаре одржане у Бриселу, организовала у сарадњи са Синдикатом ирачких новинара.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.