Насловна  |  Актуелно  |  УНС вести  |  СРГ за безбедност новинара: За шест месеци 42 случаја напада и претњи новинарима, решено 11
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

УНС вести

26. 07. 2023.

Аутор: УНС/СРГ Извор: УНС/СРГ

СРГ за безбедност новинара: За шест месеци 42 случаја напада и претњи новинарима, решено 11

Стална радна група за безбедност новинара (СРГ) разматрала је извештај Врховног јавног тужилаштва о пријављеним случајевима претњи и напада на новинаре у првих шест месеци 2023. године и саопштила да су у овом периоду формирана 42 предмета у вези са угрожавањем безбедности новинара.

У јануару су формирана четири предмета, у фебруару три, седам у марту, осам у априлу, 12 у мају и осам у јуну. Донете су четири осуђујуће пресуде. Четири кривичне пријаве су одбачене јер је утврђено да не постоји кривично дело, а у три предмета донета је службена белешка да нема места покретању кривичног поступка.

Како је саопштио СРГ, у шест предмета у току је спровођење доказних радњи, у 24 поднет је захтев за прикупљање потребних обавештења, а у једном учинилац није идентификован ни након спроведеног предистражног поступка.

СРГ је саопштио да је у истом периоду 2022. године забележен идентичан број пријављених случајева (42).

Посебно су разматрани случајеви увреда и претњи Бранкици Станковић, уредници Инсајдер ТВ-а, од стране навијача а разговарало се и о процени безбедности ове новинарке.

Поред тога, разматрани су и случајеви праћења новинара КРИК-а, као и бројне претње Ненаду Кулачину.

У случају претњи новинарима Блица, и поред постигнутог споразума о признању кривичног дела, суд је одбио споразум и настављено је спровођење доказних радњи. Чланови СРГ навели су да су обавештени о истрази везаној за напад на новинара Данас-а Војина Радовановића.

Када је реч о претњама редакцији дневног листа Данас и новинару Драгојлу Благојевићу, у међународној правној помоћи није било помака тако да још увек нису идентификовани починиоци.

СРГ је детаљно информисана о нестанку предмета у Вишем суду у Врању који се односи на првостепену пресуду против Дејана Николића Кантара због угрожавања безбедности запослених у ОК радију. Чланови Групе рекли су да ће интензивно пратити овај случај, као и утврђивање одговорности за нестанак предмета.

На састанку је посебно разматрани поједини медијски текстови о коначној пресуди у случају убиства новинара Славка Ћурувије, који су изазвали забринутост домаће и међународне медијске јавности. СРГ истиче да ће исход овог суђења имати огроман утицај на слободу медија, безбедност медијских радника и све процесе везане за медијске реформе који су у току.

СРГ, како истиче у саопштењу, очекује веродостојну пресуду засновану на утврђеним чињеницама која ће представљати додатни замах унапређењу владавине права у Србији.

Седници су присуствовали представници Врховног јавног тужилаштва, Министарства унутрашњих послова Републике Србије, Асоцијације независних електронских медија (АНЕМ), Асоцијације онлајн медија (АОМ), Независног удружења новинара Србије (НУНС), Удружења новинара Србије (УНС), Независног друштва новинара Војводине (НДНВ), као и представник Мисије ОЕБС-а у Србији.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси