Насловна  |  Актуелно  |  УНС вести  |  Комеморација и сахрана фотографа Јарослава Папа сутра у Новом Саду
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

УНС вести

17. 08. 2021.

Аутор: УНС/ Ђ. Вукмировић/ РТВ Извор: УНС/ РТВ

Комеморација и сахрана фотографа Јарослава Папа сутра у Новом Саду

Комеморација Јарославу Папу биће одржана сутра, 18. августа, у Културном центру Новог Сада у организацији Удружења новинара Србије и Фото асоцијације Војводине са почетком у 11 сати. Сахрана Јарослава Папа је сутра у 13.30 на Градском гробљу у Новом Саду.

 

У ловишту "Казук", у Специјалном резервату природе "Горње подунавље", у којем је, деценијама, бележио величанствене слике природе које су обишле цео свет, јуче је, изненада, преминуо Јарослав Пап, један од највећих фоторепортера не само у Србији, него и у ширем окружењу.

Пап је рођен 7. јула 1957. године у Лалићу, где је похађао основну школу. Средњу фотографску школу "Ђорђе Зличић" завршио је у Новом Саду. Фотографијом је професионално почео да се бави 1984. године, у редакцији новосадског "Дневника", где је прошао пут од фоторепортера-приправника до уредника фотографије.

Од 2013. године радио је као фоторепортер и уредник фотографије у Новинској агенцији Танјуг, а од 2018. и у Радио-телевизији Војводине.

У изузетно богатој каријери је, уз остало, пратио и снимао бурне догађаје везане за преврат у Румунији крајем осамдесетих, ратна збивања у Источној Славонији, Барањи западном Срему почетком деведесетих, и агресију НАТО алијансе на СР Југославију 1999. године.

Више од 1.000 његових фотографија о тим догађајима емитовано је у земљи и иностранству, посредством најеменинетнијих светских новинских агенција са којима је сарађивао, од Асошијетед преса до Ројтерса.

Готово четири деценије континиурано је пратио и бележио и све друге догађаје, од локалних до међународних, попут сусрета светских лидера на Санктпетербуршком самиту одржаном 2017. године.

Ипак, његова прва и права фоторепортерска љубав била је снимање природе, пре свега у Војводини. На стотине његових фотографија биљног и животињског света објављено је у најеминентнијим домаћим и страним часописима посвећеним природи, што му је донело и изузетан међународни углед и његово име издигло у синоним врхунске фотографије природе .

Имао је више од 60 самосталних изложби, а био је и оснивач Фотографског покрета "Фото лов" који окупља пре свега младе фотографе решене да, као и он, живе са природом и у природи, а не поред ње.

Током изузетно богате каријере, Јарослав Пап је добио низ престижних домаћих и међународних признања. Поред осталих, то су Прва награда за фото-репортажу из Румуније о паду Н. Чуашескуа ("Дневник" 1990.), Прва награду за спортску фотографију године у Југославији (Танјуг, 1996), Друга награда за фото-репортажу "НАТО бомбардовање" (Прес центар Војске Југославије 1999.), Прва награда на конкурсу "Екологија" за фотографију тровање Тисе цијанидом ("Дневник" 2001.).

Ту су и Прва награда за фотографију године у категорији "Природа" за "Кошутин скок" (Агенција Бета, 2006.), Награда "Фотографија године" за најдуховитију фотографију (Агенција Бета, 2008.), награде "Златна Ника" за фото-репортаже "Јутро, шума, рика" и "Поплаве на Дунаву 2013" (Фестивал новинарске репортаже ИНТЕРФЕР, 2012. и 2013.), Награда "Зелени лист" (Радио Београд и Покрет горана Војводине, 2014.), Фоторепортска награда поводом Дана Танјуга (2017), Награда "Златно перо" (Друштво новинара Војводине, 2017) и Прва награда за колекцију фотографија "Живот у Еврорегији Дунав-Криш-Мориш-Тиса" (2017).

Културни центар Војводине "Милош Црњански" издао му је 2020. године ексклузивну монографију "Војводина – четири годишња доба". У њој је обухваћен раскошан и непоновљив опус великог мајстора, а равница коју је бескрајно волео представљена у свим њеним најлепшим и најраскошнијим нијансама.

Иза Јарослава Папа су остали супруга Ксенија и син Андреј на којег је пренео љубав према објективу и који већ увелико хода очевим стопама.

Био је члан Удружења новинара Србије.

Коментари (1)

Остави коментар
уто

17.08.

2021.

Сремац [нерегистровани] у 20:41

ЛЕГЕНДА

Вјечнаја памјат,легендо.

Одговори

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси