Приватизација медија од 2014. године
28. 03. 2018.
БИРН: Велики број приватизованих медија више не постоји
Велики број медија који су приватизовани у последње три године данас не постоји због поништавања уговора или покретања стечаја, показују подаци Министарства привреде Србије, пренео је БИРН.
Од укупно 34 медија у Србији чији су оснивачи јединице локалне самоуправе и који су успешно приватизовани до 31. октобра 2015. године, што је рок одређен Законом о изменама Закона о јавном информисању и медијима, скоро сваки пети медиј је раскинуо уговор о приватизацији.
Од 16 таквих медија који у том року нису успели да се приватизују против половине је покренут стечајни поступак, показују подаци Министарства достављени БИРН-у.
Расподела капитала запосленима и бившим запосленима без накнаде у неприватизованим медијима извршена је за 15 издавача медија.
"Надамо се да ће нова Медијска стратегија узети у обзир ове податке и да неће ићи у правцу повећања државног утицаја на медије, већ да ће наћи друге модалитете јавних политика којима ће штити јавни интерес у области јавног информисања", река је координаторка програма БИРН-а Тања Максић.
Конзорцијум БИРН-а, НУНС-а и Фондације Славко Ћурувија спроводи истраживање транспарентности начина финансирања медија које је део трогодишњег пројекта "Јавни новац за јавни интерес".
Цео текст "Приватизација медија: поништени уговори и медији у стечају" на сајту
Коментари (1)
Остави коментар29.03.
2018.
JIP "Knjaževac"
Tako je decembra 2007. godine knjaževačka RTV „uspešno“ privatizovana, a već početkom 2009. gubi dozvolu za emitovanje TV programa. Uskoro je raskinut i Ugovor o privatizaciji, a zatim je izgubljena i dozvola za emitovanje radio programa. Medij je, konačno „upokojen“ 2010. godine!
ОдговориOpširnije: https://knjazpress.wordpress.com/razno/radio-knjazevac-again/