Насловна  |  Актуелно  |  Приватизација медија од 2014. године  |  Предлог аутентичног тумачења одредби о подели акција
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Приватизација медија од 2014. године

05. 02. 2016.

Извор: Танјуг

Предлог аутентичног тумачења одредби о подели акција

Скупштински Одбор за уставна питања и законодавство упутио је у скупштинску процедуру предлог аутентичног тумачења Закона о јавном информисању и медијима, како би се разрешиле недоумице у начину преношења власништва над акцијама издавача, који је у целини или претежном делу у јавној својини.

У предлогу се каже да одредбе члана 142. треба разумети тако да, у поступку преноса капитала издавача медија запосленима без накнаде, запослени остварују право на пренос капитала за који није објављен јавни позив за продају, односно капитала који није продат, на начин да се то изврши у целости, без ограничења који се односи на укупну номиналну вредност за сваку пуну годину радног стажа у радном односу, али највише за 35 година проведених у радном односу код тог издавача медија.  

Важећи правни прописи који се односе на пренос капитала без накнаде запосленима код издавача медија предвиђају да запослени имају право на пренос бесплатних акција за сваку пуну годину проведену у радном односу код тог издавача медија, те да се право на пренос бесплатних акција може остварити највише за 35 година проведених у радном односу код тог издавача медија.  

Предлог је поднела посланица СНС Александра Томић, а у њему се указује да постоје недоумице око тога шта се сматра адекватном применом одредби овог закона које се односе на пренос капитала без накнаде запосленима код издавача медија, а самим тим и недоумице у начину преношења власништва над акцијама издавача који је у целини или претежном делу у јавној својини.  

Те недоумице су, како се наводи, изазвале и преко 10 конкретних спорних преноса власништва у пракси, међу којима је и случај Регионалне РТВ Врање, где је дошло и до покретања управног спора.  

Објашњава се и да се у пракси поставила дилема да ли у случајевима када долази до обуставе поступка продаје капитала медија, капитал који се преноси запосленима представља целокупан капитал медија без номиналних ограничења регулисаних одредбама Закона о приватизацији, како на такву примену сугерише члан 142. Закона о јавном информисању и медијима и прописују важећи правни прописи Србије који се односе на пренос капитала без накнаде запосленима код издавача медија.

Из тога, казе се даље, произлази да је интенција законодавца била и да у овом случају направи изузетак од примене правила прописаног Законом о приватизацији као прописа којим је уређен услов и поступак промене власништва друштвеног и јавног капитала и имовине.  

Одбор је предложио да се аутентично тумачење донесе по хитном поступку да би се спречиле штетне последице до којих могу да доведу недоумице у примени наведених одредби. 

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси