Приватизација медија од 2014. године
29. 06. 2015.
Посланици о амандманима на измене Закона о информисању
Скупштина Србије расправљаће данас о амандманима на измене Закона о јавном информисању, којима се предвиђа продужење рока за приватизацију медија у власништву државе и локалних самоуправа, као и наставак њиховог буџетског финансирања. Изменама Закона о јавном информисању и медијима које предлаже влада, предвиђа се продужење рока за приватизацију медија до 31. октобра. Првобитни рок био је 1. јул.
Предвиђено је и да из буџета Србије додатно буде издвојено око 107 милиона динара за финансирање новинске агенције Танјуг и Радио Југославије (Међународног радија Србије).
Према изменама, закон о Танјугу престаће да важи даном закључења уговора о продаји, а најкасније до 31. октобра, а Уредба о Радио Југославији 31. јула, уместо 1. јула.
Како се наводи у образложењу измена Закона, у буџету је за финансирање агенције Танјуг од 1. јуна до 31. октобра потребно додатно обезбедити око 87,3 милиона динара, а за Радио Југославију од 1. јуна до 31. јула 19,7 милиона динара.
У општинама и градовима чији медији се приватизују, а за које је објављен позив за продају, потребно је обезбедити додатна средства за рад тих медија до 31. октобра, пише у образложењу измена Закона.
Према изменама, забрањено је из јавних прихода финансирати оне медије за које до 1. јула није објављен позив за продају.
Првобитно је рок за приватизацију медија био 1. јул, а сада је тај датум одређен као рок за објављивање јавног позива за продају капитала.
Уколико до 1. јула не буде објављен позив за продају капитала, продаја ће бити обустављена, а медији ће бити приватизовани преносом акција запосленима.
У предложеним изменама се додаје да ће влада донети акт којим ће ближе уредити поступак приватизације поделом акција запосленима без накнаде.
Предвиђено је да ће медиј, у случају да запослени не прихавити пренос акција без накнаде, престати да постоји и брисаће се из Регистра медија.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.