Насловна  |  Актуелно  |  Приватизација медија од 2014. године  |  Скупштина почела расправу о Закону о јавном информисању
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Приватизација медија од 2014. године

26. 06. 2015.

Извор: Бета

Скупштина почела расправу о Закону о јавном информисању

Скупштина Србије почела је данас расправу о изменама Закона о јавном информисању, којима се предвиђа продужење рока за приватизацију медија у власништву државе и локалних самоуправа, као и наставак њиховог буџетског финансирања.

Изменама Закона о јавном информисању и медијима, које предлаже Влада, предвиђа се продужење рока за приватизацију медија до 31. октобра. Првобитни рок био је 1. јул.

Скупштина Србије почела је данас расправу о изменама Закона о јавном информисању, којима се предвиђа продужење рока за приватизацију медија у власништву државе и локалних самоуправа, као и наставак њиховог буџетског финансирања. Изменама Закона о јавном информисању и медијима, које предлаже Влада, предвиђа се продужење рока за приватизацију медија до 31. октобра. Првобитни рок био је 1. јул.


На почетку седнице министар културе и информисања Иван Тасовац казао је да су измене закона неопходне како би приватизација свих медија била успешно завршена. Он је истакао да се закон мења јер је у међувремену промењен закон о приватизацији, па је неопходна нова процена капитала медија. 

Изменама закона предвиђено је и да из буџета Србије додатно буде издвојено око 107 милиона динара за финансирање новинске агенције Танјуг и Радио Југославије.

Према изменама, закон о Танјугу престаће да важи даном закључења уговора о продаји, а најкасније до 31. октобра, а Уредба о Радио Југославији 31. јула, уместо 1. јула.

Како се наводи у образложењу измена Закона, у буџету је за финансирање агенције Танјуг од 1. јуна до 31. октобра потребно додатно обезбедити око 87,3 милиона динара, а за Радио Југославију од 1. јуна до 31. јула 19,7 милиона динара.

У општинама и градовима чији медији се приватизују, а за које је објављен позив за продају, потребно је обезбедити додатна средства за рад тих медија до 31. октобра, пише у образложењу измена Закона.

Према изменама, забрањено је из јавних прихода финансирати оне медије за које до 1. јула није објављен позив за продају.

Првобитно је рок за приватизацију медија био 1. јул, а сада је тај датум одређен као рок за објављивање јавног позива за продају капитала.

Уколико до 1. јула не буде објављен позив за продају капитала, продаја ће бити обустављена, а медији ће бити приватизовани преносом акција запосленима.

У предложеним изменама се додаје да ће влада донети акт којим ће ближе уредити поступак приватизације поделом акција запосленима без накнаде.

Предвиђено је да ће медиј, у случају да запослени не прихавити пренос акција без накнаде, престати да постоји и брисаће се из Регистра медија.

Посланици ће расправљати и о споразуму Србије и Кине о оснивању културних центара у обе земље.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси